Jak na atopickou pokožku?

Neumíte přijít na to, jak porazit atopickou pokožku? Pokud někdo ví, jaké to je zažívat tak úporné svědění, že by člověk vyskočil z kůže, pak je to právě atopik. Dráždivá, suchá a olupující se pokožka je průvodním znakem tohoto nepříjemného onemocnění. Když už se zdá, že se všechno obrací k lepšímu a pokožka se hojí, stačí jen pár zdánlivě uvolňujících poškrábání a  kolotoč zánětů a hojení se roztočí znovu. Co dělat pro to, aby fáze uklidnění trvala co nejdéle? Jak na atopickou pokožku?




Návod, jak porazit atopickou pokožku

V první řadě se neškrábejte! Ohraná píseň, kterou atopici jen neradi poslouchají. Kdo to nezažil, ten si nedokáže ani představit ten neodbytný pocit poškrábat si poraněné místo a alespoň na chvíli propadnou iluzi úlevy. Skutečnost je však taková, že po mechanickém tření se zánět jen zhorší.

Oklamat nesnesitelné nutkání však můžete tak, že danou plochu budete jen jemně poplácávat. Vyhnete se tak porušení integrity kůže, které vede k dalšímu šíření zánětu.

Tak jako škrábání, i horká voda zdánlivě přináší úlevu. Výsledkem je však oteklá vyrážka, která představuje výmluvný argument, proč se tomu vyhnout.

Využijte proto gelové polštářky a vychlaďte si jich pár v mrazničce do zásoby. Budou se hodit zvláště v noci, kdy se ekzém aktivuje a narušuje spánek. Díky jejich skladovatelnosti si je můžete snadno přibalit i na dovolenou.

Kosmetika

Při vybírání vhodné kosmetiky se vyplatí být obezřetný. Nenechte se opít reklamami a věnujte raději pozornost samotnému produktu a jeho složení, než jen jeho lákavému obalu.

Mnoho krémů, bohužel i ty z lékárny určené na atopickou pokožku, obsahují minerální oleje, které brání přirozené funkci kůže. Parafíny a minerální oleje ucpávají póry, vytvářejí vodotěsnou vrstvu a dochází tak k dalšímu dráždění pokožky.

Podstatně zdravější a hodnotnější jsou rostlinné oleje. Blahodárný vliv má na pokožku například lopuchový olej nebo nimbový olej, který má navíc silné antibakteriální účinky. Krémy s kortikoidy by měly být ponechány v záloze jako poslední možnost a měly by být užívány pouze na doporučení dermatologa.




Výživa

Tělo funguje trochu jako automat, co do něj vhodíte, to se dříve či později projeví navenek. Při atopickém ekzému je vhodné ve vaší stravě omezit živočišné bílkoviny – maso, mléko a mléčné výrobky (tropické plody jsou diskutabilní). Pokud budete méně sladit, prospějete tím nejen pokožce, která bude pomaleji stárnout, ale i celému vašemu tělu.

Atopický ekzém se řadí do skupiny psychosomatických chorob. Pamatujte, že také dlouhodobý stres a psychická nepohoda mají na stav vaší pokožky neblahý vliv.