Jak mít krásnou zahradu i díky popínavým rostlinám?

Mít okrasnou zahradu, která už na první pohled ohromí, je snem snad každého poctivého zahrádkáře. Ideální zahrada je ta, která je krásná sama o sobě a nepotřebuje mnoho času a péče. Má přece sloužit nám a napomáhat při obnově sil po náročném pracovním dni.

V jednoduchosti je krása

Mnoho začátečníků dělá chybu v tom, že do svých okrasných zahrad vysadí mnoho druhů těch nejrozličnějších rostlin, květin a stromů. Výsledkem je neuspořádanost, nepromyšlenost a chaos. Po čase vše vyroste a pak si uvědomí, že nic neplní svůj účel. Na pozemku je stínu málo nebo příliš mnoho, někde květiny chybí a jinde je jich tolik, že nevyniká jejich krása naplno. Často se stává, že se rostliny neujmou, protože jim stanoviště nevyhovovalo. Na řadu přichází přesazování a nekonečné pokusy, jak to udělat tak, aby se dostavila požadovaná spokojenost.

Šokujte, ale postupně

Není dobré “rozbalit” všechno už na začátku. Šokovat se dá i s uspořádaností a dokonalým přehledem. Promyslete si, kde by se hodil stín, kde bude umístěno posezení, protože právě tam jsou ideální kvetoucí rostliny. Jejich krása lahodí očím a nádherně voní. Trvalky vypadají nejlépe v uspořádaných záhonech. Levandule nebo růže vytvoří ukázkový “chodníček” a zavedou vás kamkoli. Nepotřebují téměř žádnou péči a jsou krásné celé léto. Vždy zelené stromy a keře je vhodné mít rozmístěny tak, aby jejich potenciál vynikl zejména v zimních měsících. V každém ročním období zaujměte něčím jiným.

Nezapomeňte na popínavé růže, plaménky nebo vistárie

Když se řekne okrasná zahrada, mnoho z nás si představí ty nejdražší kultivary. Celá finta ale spočívá v něčem úplně jiném. Mějte eso v rukávu, a to díky popínavým rostlinám. Ukryjí, co nemá být viděno a zvýrazní to, co potřebujete. Vytvářejí zelené přírodní stěny plné květů. Červené, růžové, bílé, fialové, strakaté a nádherně vonící. Popínavé rostliny jako růže a plaménky kvetou během celého léta. Sezónu květů zahajují vistárie, které vytvářejí nádherné fialové nebo bílé hrozny květů. Škoda jen, že po odkvětu zůstanou už jen zelené listy. Jejich výhodou je, že rostou rychle a vytvářejí nádherné zákoutí a úkryty.