Jak má vypadat strukturovaný životopis?

Hledáte si práci? Pak věnujte patřičnou pozornost přípravě životopisu. Prostřednictvím něj totiž realizujete první kontakt s firmou, v níž se ucházíte o místo. Pokud nebude váš strukturovaný životopis neboli curriculum vitae správně formulován a nebude obsahovat relevantní informace, může se stát, že se nedostanete ani na osobní pohovor.
Univerzální návod, jak napsat strukturovaný životopis, sice neexistuje, ale každý personalista vám poradí pět bodů, které by rozhodně v obsahu životopisu neměly chybět. A my vám je přinášíme v tomto článku.

Postup a návod, jak má správně vypadat strukturovaný životopis

Osobní údaje jsou samozřejmost

Osobní údaje jsou nezbytné, aby potenciální zaměstnavatel věděl, jak vás může kontaktovat:

 • Jméno a pohlaví – pokud hledáte zaměstnání v nadnárodní firmě či v zahraničí, budete s velkou pravděpodobností jednat s cizinci, kteří z vašeho jména nemusí poznat, zda jste muž nebo žena.
 • Adresa – uvádějte vždy adresu, na níž bydlíte. Trvalé bydliště není v tomto případě důležité.
 • E-mail a telefonní číslo – dnes jde o hlavní komunikační prostředky, proto by neměly v životopisu chybět.
 • Skype – pokud si hledáte místo v zahraničí nebo z jakéhokoliv důvodu nemáte možnost cestovat na osobní pohovor, je možné ho uskutečnit přes skype. Tento způsob je stále častější a personalisty hojně využíván.

Profil čili klíčové znalosti

Je důležité rozlišovat, zda jste absolvent nebo senior uchazeč:

 • Senior uchazeči, tedy uchazeči s několika lety praxe a profesními zkušenostmi, by v životopisu měli rozebrat především znalosti a dovednosti, které jsou relevantní pro pozici, na kterou se hlásí.
 • Absolventi škol či kandidáti, kteří mají dosud omezenou pracovní praxi, by se měli zaměřit na svůj osobnostní profil a případně popsat profesní cíle, které by chtěli v rámci respondenční pozice dosáhnout. Nutno podotknout, že by nemělo jít o žádné romány. Stručný a výstižný text na 5-10 řádků je zcela dostačující.

Vzdělání

Seznam absolvovaných škol začněte vždy až poslední vystudovanou školou. Kromě názvu školy je vhodné uvést časové rozpětí studia a studovaný obor.

Pokud jste školu ještě nedokončili, je nutné uvést předpokládané datum ukončení, stejně jako údaj, zda se jedná o denní či distanční studium. Pro zaměstnavatele je důležitá pouze střední a vysoká škola, proto není třeba uvádět i základní školu.

Výjimkou je situace, kdy je základní škola jediné ukončené vzdělání.

Pracovní zkušenosti

Stejně jako v případě vzdělání, i v sekci pracovních zkušeností začínejte poslední firmou a pozicí, kterou jste v ní zastávali. Nezapomeňte ani na období, které jste v daném zaměstnání působili.
Kromě názvu firmy a pracovní pozice, připojte i předmět činnosti dané společnosti. Ze samotného názvu firmy by si totiž potenciální zaměstnavatel nemusel být schopen odvodit, zda jde o relevantní a zajímavou praxi.

Velmi důležitý je i stručný popis náplně práce na dané pozici, a to včetně případných významných úspěchů, které jste dosáhli. Absolventi, kteří se zatím pracovními zkušenostmi a úspěchy chlubit nemohou, mohou na tomto místě uvést například účast na zajímavých školních projektech nebo aktivitách.

Další zkušenosti, schopnosti a dovednosti

Strukturovaný životopis musí určitě obsahovat výpis schopností, které by budoucí zaměstnavatel mohl ocenit. Jde například o:

 • pracovní praxi při studiu,
 • stáže v zahraničí,
 • konzultační činnost či účast na zajímavých projektech,
 • znalost cizích jazyků,
 • znalost počítačových programů a systémů, …

Samozřejmě je možné poinformovat i o dalších schopnostech a znalostech, které korespondují s pozicí, na kterou se hlásíte. Může jít například o znalosti logistických procesů, účetních zákonů, administrativní práce, apod.

Vhodné je také popsat zájmy a koníčky

Ty totiž budoucímu zaměstnavateli prozradí něco o vaší povaze. Hrajete volejbal? Pak budete určitě týmový hráč. Běháte maratony? Pak vám bude vyhovovat spíše samostatná práce.

Pokud máte  strukturovaný životopis připravený, měli byste věnovat také patřičnou pozornost přípravě motivačního dopisu a začít sledovat aktuální nabídku práce.