Jak léčí lněný olej a lněná semínka?

Len setý je rostlina s krásným modrým květem. Len je jednak užitkovou rostlinou používanou například pro výrobu plátna, ale i rostlinou s určitým nutričním významem. Semínka lnu se využívají na lisování oleje nebo se používají přímo – nejlépe drcené. Historie říká, že byly používány již 3 000 let před Kristem v Babylonu. Tato semínka mají blahodárné účinky na lidský organismus, to věděli lidé už dávno a platí to stále. Jak lněná semínka léčí a jak je využít? Na toto otázku dostanete odpověď v následujícím článku.

Co obsahuje lněný olej a lněná semínka

Tato semínka obsahují esenciální mastné kyseliny. Naše tělo si je nedokáže samo vyrobit, proto jsou lněná semínka a lněný olej tak významné.

Jsou totiž zdrojem omega-3 mastných kyselin a také omega-6 mastných kyselin. Dále obsahují vitamin E, provitamin A, enzymy, slizové látky a další.

Jak léčí lněný olej a lněná semínka

  • Posilují imunitní systém.
  • Působí protizánětlivě, působí proti bakteriím, virům a plísním.
  • Pomáhají při zácpě, zabraňují kvasným a hnilobným procesům ve střevech.
  • Příznivě ovlivňují přenos nervových vzruchů a tím mají pozitivní vliv na mozkové poruchy, jako je např. alzheimerova choroba.
  • Snižují LDL cholesterol a tím chrání před kardiovaskulárními chorobami, posilují srdce, čistí cévy od tukových nánosů.
  • Působí proti rakovině a chrání před rozvojem diabetu II. typu.
  • Pozitivně ovlivňují artritidu.
  • Obsahují také fytoestrogeny, látky podobné svým účinkem ženským hormonům. Proto pomáhají při nepravidelném menstruačním cyklu, zlepšují stav děložní sliznice. Ženám pomáhají při léčbě menstruačních bolestí, při léčbě neplodnosti a u mužů pomáhají jako doplňková léčba při problémech s prostatou.
  • Mají regenerační vliv na pokožku.

Jak lněný olej a semínka ze lnu nejlépe konzumovat

Lněný olej tepelně neupravujeme, protože by se tepelnou úpravou výrazně znehodnotil. Lněná semínka je dobré před použitím rozdrtit (např. v hmoždíři).

Lněný olej a semínka je vhodné konzumovat s potravinami bohatými na bílkoviny (jogurt, tvaroh, sýr cottage atd.).

Díky bílkovině jsou rychleji tělem absorbovány, snadněji prostupují do krevního řečiště, pročistí ho a rozpustí nevhodný tuk.

Tipy

Nakupujte raději takový lněný olej, který je v tmavých lahvích. Lněný olej uchovávejte nejlépe v chladničce.

Upozornění

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter.