Jak ještě využít starý chléb?

Všimli jste si, jak moc plýtváme na potravinách? Kolik nedojedených, či zestárlých věcí vyhazujeme? Přitom nejednou se dají ještě nějak využít a ušetřit tak pár korun. Například starý chléb. Někdy se na něj zapomene, dostalo se na talíř něco jiného a pak ho většinou vyhodíme. Vždyť kdo by jedl starý chleba, možná dokonce plesnivý. Zadržte. Máme 7 nápadů, jak se ještě dá využít.

Vždyť už naši prarodiče říkali, že na chleba se těžko vydělává, tak si ho važme. Představte si takový čerstvě upečený chléb s křupavou kůrkou. Nejlépe chutná s obyčejným máslem a solí, že? Ani ty seschlé krajíce však není třeba zahazovat, nemusíte je dávat ani králíkům. Stačí troška fantazie a kreativity, a můžete starý chléb ještě zužitkovat na rychlé a jednoduché chuťovky.

7 tipů, jak využít starý chléb

Už naše babičky dělaly ze starého tvrdého pečiva strouhanku. Vždyť ta koupená se standardně také dělá z pečiva, tak proč neušetřit? Po umletí nechte strouhanku ještě proschnout, nedávejte ji ihned do sáčku, ale nechte volně na talíři, případně plechu. Pak ji nasypte do uzavřené nádoby, či sklenice.
Takovou strouhankou můžete pak zahustit guláš (namísto mouky), karbanátky nebo ji využijete namísto mouky při přípravě dušeného masíčka.

Udělejte ze starého chleba křupavé kostičky do polévky. Nakrájejte je na kostičky a zamrazte. Potom je kdykoliv vyndejte a dochutíte řekněme dýňovou nebo brokolicová polévku. Takové krutony jsou jednoduché na přípravu, v mrazničce vydrží velmi dlouho a polévku opravdu oživí.

1. Chlebový ježek

Starý chléb nařízněte zboku a svrchu tak, abyste vytvořili malé čtverečky. Ty se podobají ježkovi, proto chlebový ježek. Do jednotlivých zářezů zastrčte nastrouhaný tvrdý sýr a slaninu. Přisypte hrst bylinek. Mírně osolte a bochník pokapejte olivovým olejem. Do zlatova pečte v troubě na 200 až 220 ° C. Když sýr začne tát, chléb vytáhněte a hned podávejte.

2. Chlebová polévka

Když už jsme u krutonů do polévky, co tak chlebovou polévku ze starého, i tvrdého chleba? Opražte na oleji cibulku, zalijte vodou nebo vývarem, přidejte na kostky nakrájený starý chléb a povařte, dokud se chleba nerozvaří. Pak můžete směs rozmixovat (ale nemusíte). Můžete ji ochutit česnekem solí a pepřem, trochou majoránky a případně přidejte na závěr rozšlehané vajíčko.

3. Pečené lupínky

Starší chleba můžete také nakrájet na tenké plátky a namáčet do směsi, kterou si připravíte z olivového oleje, prolisovaného česneku, mleté ​​červené papriky, pepře a soli. Namáčejte z obou stran a dejte zapéct do trouby, dokud nebudou zlatavé a pěkně křupavé.

4. Chlebová pizza

Chléb obalte v rozšlehaném vajíčku a pečlivě ho poklaďte na dno pánve. Navrch naskládejte nakrájenou slaninu, rajčata, olivy a nastrouhaný sýr. Přidejte olej a pod zakrytou pokličkou duste asi 5 minut. Chléb můžete pokrýt čímkoliv podle chuti, může to být tuňák, který vám zůstal. Nebo kukuřice, paprika, salám ap.

5. Chlebové dalamánky

Tvrdý starý chléb rozmočte ve vodě (můžete i celou noc) a potom to rozmixujte. Do vzniklé kaše přidejte droždí a hladkou mouku, ze které vypracujete těsto. Nechte vykynout na teplém místě a pak z něj vykrojte malé bochníky. Ty upravte do tvaru dalamánků. Skládejte na vymazaný plech, nařízněte nahoře nožem a posypte solí, kmínem. Pečte v troubě asi na 180 ° C.

6. Chlebové krokety

Nakrájejte starý chléb a nechte ho rozmočit v mléce. Potom přidejte vajíčko, pepř a sůl, případně další suroviny podle chuti. Například nadrobno nakrájenou šunku, klobásku, nastrouhaný sýr, česnek ap. Celé to promíchejte a pokud je třeba, zahustěte strouhankou (samozřejmě tou, kterou jste si udělali ze starého chleba minulý měsíc). Z těsta vytvářejte krokety, obalte je ve strouhance a pražte ideálně ve fritovacím hrnci. Přidejte na talíř čerstvý salát a pusťte se do toho.

7. Sladké i slané topinky

A na závěr oblíbená klasika, kterou netřeba nějak zvlášť představovat. Ať už samotný krajíc chleba opražený na oleji a pak potřený česnekem. Nebo ho namáčíte ve vajíčku – topinky vždy potěší.
Plátky starého chleba můžete dát i zapéct do trouby – natřete vrstvou másla, pak šunka, kousky koktejlových rajčat, bazalka, natrháte kousky sýra (skvělá je mozarella) a pokapete olivovým olejem. Dáte zapéct – mňam!
A zkusili jste už sladké topinky na francouzský způsob? Plátky chleba potřete džemem a vždy dva plátky džemovou stranou spojte.
Rozšlehejte 3 vejce, přidejte trošku mléka. Strouhanku smíchejte s vanilkovým cukrem.
Spojené plátky chleba obalte nejdříve ve vyšlehaných vejcích, potom ve sladké strouhance a pražte na pánvi z obou stran.
Na závěr můžete pokapat javorovým sirupem nebo medem, případně ozdobte ovocem.