Jak je to s vegetariánstvím? Odpovědi na nejčastější otázky.

Vegetariánství je již dlouhou dobu populární a pro mnohé se stalo životním stylem. Mnozí však mají, hlavně v začátcích, otázky ohledně vegetariánství. Na ty nejčastější se nyní dozvíte odpovědi.

Budu mít méně energie?

Ne. Pokud jste se dříve přejídali polotovarů, mastných a smažených jídel, budete se po přechodu na vegetariánskou stravu cítit dokonce svižnější a energičtější. Pokud jste se stravovali normálně, budete se cítit stejně. Nadměrná únava je obvykle způsobena nedostatkem železa a vitamínu B12 – potřebujete více pomerančů, brokolice, cizrny, fazolí, špenátu, čočky a rajčat. Únavu pociťují i ​​ti, kteří konzumují maso.

Budu štíhlejší?

Není to pravidlo. Štíhlost závisí nejen na stravě, ale také na pohybu. Stravování vám nepomůže, pokud nemáte dostatek pohybových aktivit.

Zkonzumuji dostatek bílkovin, když vynechám maso?

Ano. Luštěniny, ořechy, sója, tofu – to je ukázka potravin, které obsahují vyšší podíl bílkovin. Kromě toho, bílkoviny jsou téměř v každé potravině. Pokud ale máte zdravotní problémy nebo chcete vědět o bílkovinách víc, zeptejte se svého obvodního lékaře.

Je vegetariánská strava jednotvárná?

Ne. Existuje množství zajímavých, chutných a výživných receptů pro vegetariány. Jídla jsou rychlá a snadněji se obměňují právě podle toho, co máte aktuálně doma. Tyto kuchařky umí oživit i tradiční kuchyni, v níž se konzumuje maso.

Jsou vegetariáni stále hladoví?

Ne. Při správném vegetariánském způsobu stravování neexistuje pocit hladu. Pokud máte hlad, chybí vám například tuky.

Mohu být i během těhotenství vegetariánkou?

Ano. Pokud jste vegetariánkou před otěhotněním, pokračujte v takovéto stravě i nadále. Vegetariánky mají nižší předpoklad vzniku nadváhy a snižuje se i riziko vysokého krevního tlaku. Během těhotenství však neměňte drasticky stravovací návyky, takže pokud se chcete stát vegetariánkou a jste těhotná, počkejte s tím do porodu.

Už nikdy nesmím sníst maso?

Maso můžete jíst podle vlastního uvážení. Jsou různé formy vegetariánství, například někteří jedí maso pouze z biochovu, kde vědí, že zvířata měla přirozené podmínky na život. Jiní zas konzumují maso, ale v podstatně menších množstvích než ostatní. Je jen na vás, jak se rozhodnete a co budete konzumovat.