Jak je to s odstupným, když dám výpověď v práci?

Stává se, že z různých důvodů začneme vážně přemýšlet o ukončení pracovního poměru. Na příčině může být stres, nepříjemný kolektiv nebo arogantní šéf. Mnozí z nás musí pracovní poměr ukončit i ze zdravotních důvodů.

Máme právo výběru

Ne každý si může ze dne na den dovolit podat výpověď jen proto, že se mu už něco v práci nelíbí. Důvody musí být vážné, aby byl člověk ochoten vzdát se svého pravidelného příjmu a jistot. Je velmi obtížné si najít práci, která vyhovuje na sto procent. Spíše to je rarita. Většina z nás vstáváme do práce už jen z povinnosti. Potřebujeme přece platit účty a uživit nejen sebe, ale i své rodiny.

Jednoho dne však nastane moment, kdy si řekneme: “Dost!”. Jisté situace v práci se mnohé týdny a snad i léta hromadily, až se spojily do závěru, že tato práce mi více bere, než dává.

Napište si klady a zápory

Jaké výhody pro mne představuje moje práce? Pokud je to jen plat, obvykle se stává, že všechno ostatní je na bodu mrazu. Stále se neumíte rozhodnout? Napište si na papír všechny výhody a nevýhody vaší práce, její klady a zápory. Možná sami sebe překvapíte, co jste ochotni udělat “pouze” pro peníze. Mnohdy jde nejen o zdraví, ale i o zdravé a harmonické rodinné vztahy. Protože pokud je práce z jakéhokoliv důvodu pro vás nevyhovující, okamžitě se to musí někde projevit.

Pokud podáte výpověď vy, nemáte nárok na odstupné

Počítejte ale s tím, že pokud výpověď podáte vy, nárok na odstupné vám zanikne. Odstupné vám bude vyplaceno pouze v případě, že výpověď proběhne v rámci dohody mezi vámi a zaměstnavatelem. Pokud udáte jako důvod zdravotní problémy, zaměstnavatel by vás mohl přeřadit na jinou práci nebo minimálně upravit pracovní dobu. Pokud to nebude z organizačních důvodů možné, může nabídnout odstupné ve výši měsíčního výdělku nebo dle dohody.

Výpověď můžete podat i během pracovní neschopnosti (PN) a to bez udání důvodu. Ani tehdy vám však odstupné nebude vyplaceno.