Jak je kvalita skla důležitá pro pocit tepla a pohodlí?

Většina z nás ví, že v oknech je standardně dvojsklo nebo trojsklo, že trojsklo je lepší a ti sečtělejší také, že sklo dokáže utlumit i hluk. Že u skel se vyplatí sledovat i jiné parametry, tyto pak porovnat a rozhodnout se racionálně, potvrzuje i tento článek.

Sklo, důležitá součást okna

Plocha skla je u absolutní většiny oken větší než plocha rámů a křídel. Přitom je jedno, zda se jedná o okna plastová, hliníková, nebo dřevěná.

Z tohoto důvodu je jednoznačné, že výběru skla je třeba věnovat největší pozornost při obstarávání nových oken do vašeho domu či bytu.

Izolační skla se za posledních 10 let doslova revolučně vyvíjela a jejich další vývoj se dá očekávat i v následujícím období.

Laici se často mylně domnívají, že vynikající izolační vlastnosti jsou dosahovány plynem, vyplňujícím meziskelní prostor – obvykle se jedná o argon (nejedná se o vakuum, což si také mylně myslí část uživatelů oken). Dosahování vynikajících tepelně izolačních parametrů je věcí nízkoemisní – pokovené vrstvy na skle. Tato mikro vrstva odráží tepelné záření a v závislosti na svém složení určuje parametry celého skla a tedy, dá se říci, i okna jako takového.

Parametry izolačního skla

U izolačních skel nás zajímají tyto parametry:

 Ug – koeficient prostupu tepla. Vyjadřuje, kolik energie prochází izolačním sklem z vnitřku ven. Čím je tato hodnota nižší, tím lépe.

 g – solární faktor. Vyjadřuje, kolik sluneční energie pronikne přes izolační sklo dovnitř, jakož i množství tepelné energie zpětně odražené dovnitř. Je to způsobeno právě zmíněnou mikro vrstvou kovu, která zneprůhledňuje sklo. Pronikající sluneční energie do interiéru je v chladném období příjemná, v létě spíše naopak.

 LT – propustnost světla. Přestavuje podíl slunečního světla propouštěného dovnitř přes sklo. Čím vyšší hodnota, tím lépe.

 LR – reflexe. Vyjadřuje podíl slunečního záření, odraženého sklem, nepronikajícího dovnitř. Podobně jako s hodnotou “g” – je vhodné, aby se vyjádřil spíše projektant vašeho domu – zohlednil plochu prosklení domu, schopnost akumulace tepla, typ vytápění, jakož i orientaci na světové strany (protože žijeme v pásmu s nízkým počtem slunečných dní a s poměrně chladnými zimami, doporučujeme spíše skla s nízkým koeficientem “Ug” – např. 0,5 w / (m 2 .K)).