Stropní fabiony jsou krásnou ozdobou mnoha domů. Jeho použití v architektuře a na dekorování stropů se datuje už od renesance. Jedná se architektonický prvek, kde jde o oblý přechod mezi svislou stěnou a stropem, který je vyráběn nejčastěji ve formě lišt. Povrch se dělá z omítky, uvnitř se vyztužuje třtinou, případně dřevem. Velké stropní fabiony se od stěny i stropu oddělují lištou nebo pásem. Stropní fabiony se vyrábějí v několika druzích, a to především polystyrenové, sádrové a stropní fabiony z tkaniny. Do domů se instaluje, aby skryl hranatou podobu místností a dodal jim příjemný zaoblený design. Dalším důvodem jsou nevzhledné praskliny, které jsou součástí mnoha starších staveb. Tyto praskliny fabiony dokonale zakryjí. Jak fabiony instalovat? Není to tak těžké, jak byste si možná mysleli. Základní kroky přinášíme dnes v tomto článku.

U stropních fabionů jsou důležité hlavně správné rozměry

Změřte si obvody stropu a rohů a údaje si poznamenejte.

Výběr a nákup stropních fabionů

Počítejte s tím, že potřebujete rezervu, tak si vždy pořiďte fabiony delší. Vždy je zde pak možnost si je zkrátit. Rozhodněte se také, jaký druh fabionu chcete. Všechny místnosti je vhodné provést ve stejném stylu. Bude to esteticky působit mnohem lépe, než kdybyste měli každou místnost laděnou jinak.




Pokud chcete mít místnost opravdu pěknou, tak si zakupte i rohové díly, které se vyrábějí i v ozdobných provedeních.

Příprava stěn pro instalaci stropních fabionů

Když už máte fabiony vybrány a zakoupeny, je třeba stěny na fabiony připravit. Pravidlem je, aby byly čisté a suché. V případě, že se na stěně nacházejí tapety nebo nějaké nerovnosti, tak je zahlaďte špachtlí, a potom brusným papírem.

Pomůcky pro instalaci stropních fabionů

Jaké pomůcky pro stropní fabiony je třeba si připravit:

  • pilku s ostrými zuby
  • lámací nůž
  • lepidlo na polystyrénové fabiony (případně lepidlo na sádrové fabiony)
  • hliníkové pravítko
  • tužku
  • křídovou nit

Rohové díly

Pokud jste si zakoupili i rohové díly, začněte nejprve s nimi a rohové díly si osaďte. V případě, že nevíte, jak rohové díly osadit, zkuste hledat video tutoriály na internetu nebo se při jejich koupi zeptejte v prodejně. Po osazení si vždy udělejte křídovou nití čáru, abyste věděli, kde má být spodní část fabionu.

Lepení stropních fabionů

Stropní fabiony si pomocí pravítka, nože a pilky seřízněte dle požadovaných délek.

Na zadní část fabionů naneste přiměřenou vrstvu lepidla, u polystyrénových fabionů dávejte slabší vrstvu a u sádrových stropních fabionů raději silnější vrstvu lepidla. Následně stropní fabiony přitlačte na požadované místo.

V případě sádrových fabionů klidně použijte i hřebíček, který zatlučte hned pod stropní fabiony. Hřebíček je podrží, dokud se nepřilepí a potom hřebíček vytáhněte.

Emulzní barva

V případě, že jste se rozhodli pro sádrové fabiony, je po instalaci ještě nutný nátěr z emulzní barvy. Tuto barvu seženete v každém kvalitním obchodě s barvami a laky.

Fabiony z tkaniny

Tkaninové fabiony jsou v současnosti velkou vychytávkou. Při jejich výběru se nemusíte bát, instalují se stejným způsobem, jako výše uvedené stropní fabiony. Také se nařežou a přilepí na obvody stropu.