Jak eliminovat strie přírodní cestou?

Strie zná snad každá žena. Jsou to drobné jizvičky způsobené popraskáním elastických vláken v prostřední vrstvě pokožky. Vznikají zejména kvůli rychlému váhovému přírůstku, nejčastěji se tak děje v těhotenství. Důležitá je zejména prevence. Přírodními prostředky lze vzhled strií vylepšit, avšak nikdy nezmizí úplně. V našem článku vám poradíme, jak eliminovat strie přírodní cestou, případně jak podpořit hojení již vzniklých strií přírodní cestou.

Kde nejčastěji vznikají strie

Strie vznikají zejména na problematických partiích, tedy v oblasti břicha, boků, stehen, hýždí, ale také na pažích a prsou. Strie jsou problémem zejména těhotných žen a žen po porodu, avšak mohou se objevit kdykoliv po výraznějším a rychlejším přírůstku váhy.
Se stoupajícím věkem se snižuje elasticita pokožky a strie se mohou tvořit ještě více. Když strie vzniknou, mají červenou až nafialovělou barvu, časem blednou, čemuž lze napomoci i přírodními prostředky.

I správné stravování vám může pomoci

Součástí prevence a léčby strií je také správný jídelníček a dostatečný příjem tekutin. Do jídelníčku zařaďte dostatek potravin obsahujících vitamin C, který chrání proti stárnutí pleti, zvyšuje produkci kolagenu a redukuje tmavé skvrny na pokožce. Najdete ho například v černém rybízu, paprice, rakytníku, šipkách, růžičkové kapustě a v dalších druzích ovoce a zeleniny.

Dalším důležitým vitamínem je pak vitamin E, který zpomaluje stárnutí, zlepšuje a urychluje hojení jizev. Obsahují ho zejména různé druhy ořechů a rostlinných olejů, např. olej z pšeničných klíčků či mandlový olej a mnoho dalších, které používejte vnitřně (přidejte je např. do zeleninového salátu) i zvenčí, například při masáži.

Z minerálů je důležitý příjem zinku, který má zásadní vliv na regeneraci a hojení pokožky. Zinek najdete hlavně v hovězím a vepřovém mase, játrech, ovesných vločkách, rybách a mořských plodech, luštěninách a semínkách.

Předcházení strií v období těhotenství

V těhotenství je třeba začít s promazáváním pokožky již od 3. měsíce. Strie nevznikají jen kvůli přírůstku váhy, ale také kvůli hormonálním změnám, které mohou snižovat tvorbu kolagenu.

Pokožku problémových oblastí je nutné promazávat alespoň 2x denně. Po porodu je vhodné pokračovat a promazávat zejména oblast prsou, jejichž velikost se mění v souvislosti s kojením.

Jaké rostlinné oleje a další přírodní ingredience můžete použít na promazávání pokožky

Olej z pšeničných klíčků – ten obsahuje obrovské množství vitamínu E, proto je velmi vhodný pro prevenci i léčbu strií, protože zlepšuje elasticitu pokožky a chrání pokožku před její ztrátou, také zpevňuje a regeneruje. Používá se i na špatně se hojící jizvy. Skvěle se kombinuje s dalšími rostlinnými oleji.

Ricinový olej – můžete jej použít k masáži (nejlépe zředěný jiným rostlinným olejem kvůli jeho hustotě). Po 10 minut trvající masáži je vhodné problémovou oblast přikrýt tenkou bavlněnou látkou, přiložit na ni nahřátý termopolštářek nebo termovak a nechat asi 30 minut působit. Proceduru opakujte pravidelně alespoň po dobu 1 měsíce, určitě uvidíte výsledky.

Mandlový olej – mandlový olej chrání pokožku před vysoušením, regeneruje ji a také zklidňuje. Je velmi vhodný jako základní olej při míchání s jinými oleji.

Avokádový olej – avokádový olej dokáže pokožku hydratovat do hloubky.

Jojobový olej – jojobový olej pomáhá hojit jizvy.

Dýňový olej – dýňový olej vyhlazuje pokožku, doporučuje se jako prevence proti striím.

Kokosový olej – kokosový olej zvláčňuje a hydratuje pokožku. Používejte ho po koupeli na ještě vlhkou pokožku.

Bambucké a kakaové máslo – bambucké máslo je skvělou prevencí proti striím, pokožku totiž intenzivně hydratuje a regeneruje. Kakaové máslo hydratuje a vyživuje pokožku, pro vyblednutí strií je třeba jej používat 2x denně po dobu několika měsíců.
Velmi vhodný je i měsíčkový olej, který hojí a regeneruje pokožku a bojuje s jizvami.

Šípkový olej pak obnovuje produkci kolagenu a podporuje elasticitu pokožky, je skvělý jako prevence proti striím, hojí již vzniklé strie (nové i starší).

Aloe vera gel – tento gel je také velmi účinným bojovníkem proti striím. Naneste jej na problematické partie a nechte 15 minut působit, poté opláchněte.

Domácí olejíček na strie

Můžete si doma také namíchat svůj vlastní olejíček na strie. Smíchejte např. mandlový a ricinový olej, přidejte trochu oleje šípkového a pár kapek oblíbeného éterického oleje.

Proti striím využijete např. éterický olej santalové dřevo (pomáhá regenerovat pokožku), v těhotenství pak např. éterický olej levandule (hojí pokožku, zklidňuje).

Varování

Strie sice postihují většinou ženy, neznamená to však, že by muži měli vyhráno. Pokud muž rychle přibere nebo pokud mu rychle naroste svalová hmota, mohou se strie také objevit.

Konzumace jater a jiných vnitřností se nesmí v době těhotenství přehánět kvůli vysokému obsahu vitaminu A.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter.