Jak detoxikovat zdravě

Pokud uvažujete nad zahájením detoxikační diety, přečtěte si tipy na očistu zdravým způsobem

Detoxikační dieta je plán, který si klade za cíl zlepšit přirozené procesy vašeho těla pomocí změny jídla, které konzumujete. Není vědecky dokázáno, že tyto diety jsou účinné. Odborníci na přírodní medicínu je však doporučují k léčbě řady příznaků od únavy po bolesti hlavy. V souvislosti s detoxikační dietou se toxiny myslí látky, které jsme přijali příliš mnoho. Cokoliv, čeho máme v těle hodně se může stát toxickým.

Detoxikační diety a hubnutí

Pokud máte v úmyslu použít detox na zhubnutí, promyslete si to ještě. Detoxikační dieta není určena k dosažení úbytku hmotnosti. Drastické omezení příjmu kalorií může být dokonce velmi škodlivé. Když nepřijímáte přirozené množství kalorií, tuků, sacharidů a bílkovin, metabolismus vašeho těla to bere jako znamení, že tyto látky přirozeně nedostává. Začíná jejich tedy ukládat, ne odbourávat, takže byste nakonec mohli skončit ještě v horším stavu, než na začátku. Dávejte si pozor na každý dietní plán, který doporučuje očistit si svůj systém tím, že přestanete jíst.

Jak začít zdravý detox

Nejlepší způsob, jak začít detox je navštívit svého lékaře a konzultovat s ním svůj plán a jakékoliv příznaky, kterými trpíte. Můžete si myslet, že vaším problémem jsou toxiny, když jimi je ve skutečnosti něco mnohem závažnější. Je důležité aby vaši situaci zhodnotil lékař. Lékař nebo naturopath vám také může také doporučit potraviny a změny životního stylu, které jsou pro vás nejzdravější.

Když budete připraveni začít váš zdravý detox, zvažte tyto změny stravování a životního stylu:

Nahraďte zpracované potraviny celými

Odborníci obecně doporučují, abyste ze svého jídelníčku vyloučili zpracované potraviny. Patří mezi ně například pečivo z obchodu, jídla, které jen ohrajete v mirovlnnej troubě a sladkosti – mnoho zpracovaných potravin, které najdete na středních policích v supermarketu. Místo spoléhání se na tato jídla se zásobte celými potravinami jako je ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, libové maso a ryby.

Zvyšte příjem vlákniny

Vláknina je opravdu důležitá protože pomáhá pohybu střev, které odstraňují odpad. Pokud detoxikujete, ale odstraněny odpad, vytváříte ve vašem systému pouze více problémů. Existují dva druhy vlákniny, které pomáhají podporovat pravidelný pohyb střev. Nerozpustná vláknina nacházející se v listové zelenině jako je špenát a kapusta, pomáhá rozhýbat střeva. Rozpustná vláknina, která pochází z potravin jako jsou jablka, hrušky a fazole zvětší obsah odpadu ve střevech.

Pijte vodu

Zvýšení příjmu vlákniny znamená, že budete také potřebovat zůstat hydratovaný, aby byly vaše střeva pravidelně v pohybu. Nepřežeňte to však – nadměrné pití vody, není zdravé. Chcete-li zjistit, kolik vody za den potřebujete, vynásobte svou hmotnost v kilogramech čslom 0,0325. Čístlo které dostanete udává množství vody v litrech, které byste měli vypít. Například žena s hmotností 65kg by měla vypít 2 litry vody denně.

Omezte příjem cukru

Cukr samotný by neměl být považován za toxický. Každý sacharid, který sníme se promění na jednoduchý cukr – tak ho pak můžeme strávit. Během detoxu se však doporučuje odstranit ze stravy zpracované sacahridy, protože je to látka, jejíž máme sklon konzumovat příliš mnoho. Může se zdát obtížné snížit příjem sladkého, ale zvýšené množství celozrnných potravin, ovoce a zeleniny, které budete konzumovat by mělo pomoci omezit vaši chuť na sladké.

Vypoťte se

Kůže je největším orgánem, který máme, ale při detox se na ni často zapomíná. Pocení však podporuje celkové zdraví. Přidáte ke svému detoxikačnímu plánu i cvičení, ale jděte na to pomalu. Pokud nejste zvyklí cvičit, zkuste do svého plánu zahrnout jeden den fyzické aktivity. Pokud jste fanouškem fitness, zahrňte do svého cvičebního plánu cvičení, při kterých se vypotíte.

Vydržte

Délka detox se liší v závislosti na individuálních potřebách a přístupu té které osoby. Změny ve svém jídelníčku a životním stylu byste se měli pokusit udržet po dobu nejméně dvou týdnů. První dny se u vás mohou objevit nežádoucí účinky jako jsou bolesti hlavy, podrážděnost, bolest a únava. Když však vydržíte zachovávat detoxikační plán po dobu nejméně dvou týdnů, dáte svému tělu šanci se přizpůsobit.