Jak dětem prospívá pobyt v přírodě?

Dnešní rodiče už jaksi přestali dbát na to, aby jejich děti trávily co nejvíce času v přírodě. Po příchodu domů ze školek a škol se po všech povinnostech a těžkém učení vrhají ratolesti spíše do virtuálních světů, než do reálných. Nevědí přitom, jakou sílu v sobě příroda ukrývá.

Množství benefitů

Stále se vymlouváme na uspěchanou dobu a množství povinností, které musíme splnit, i když jsme už doma z práce. Ale co naše děti? Během školního roku je někdy celé odpoledne volné a víkendy také nabízejí mnoho možností pro trávení volného času venku. Všichni odborníci se shodují, že pobyt v přírodě je nejlepší prevencí proti chorobám, a díky čerstvému ​​vzduchu a fyzickým aktivitám pomáháme rozvíjet naši imunitu tím správným směrem. Plíce se lépe okysličují, mozek se pořádně prokrví a naše pozornost se konečně zaměří pouze na podstatné věci. Ne nadarmo je známý fakt, že zejména hyperaktivní děti se během pobytu venku přirozeně zklidňují. Jsou tedy pozornější a tuto schopnost si dokáží přenést i do jiných oblastí.

Méně stresu a civilizačních onemocnění

Od malička bychom měli naše děti vést k tomu, že pobyt v přírodě maximálně prospívá dobrému zdraví. Zeleň kolem nás nutí vyplavovat z těla tzv. stresový hormon – kortizol. Ten má na svědomí většinu civilizačních onemocnění. Jsou to ty, kterými trpí lidé nejčastěji. Vysoký krevní tlak, obezita, cukrovka, srdečně-cévní onemocnění a dokonce i deprese. Je zarážející, že stoupá počet nezletilých, kteří mají vážné psychické problémy.

Děti, které si často hrají v přírodě, jsou fyzicky zdatnější a odolnější. Jsou klidné i spokojené a vedou vyrovnaný život – přesně takové dětství, jaké má být.

Příroda – prostředí, kde se děti vzdělávají

Pokud dětem poskytnete volnost, nabídnete jim tak možnost objevovat, tvořit a samostatně se vzdělávat. Podpoříte jejich kreativitu. Pomocí svých her zlepšují své pohybové schopnosti a zdatnosti, roste v nich odvaha a také úsudek a cit pro tvorbu určitých hranic – co se smí a co je již nebezpečné. V neposlední řadě si s přírodou vytvářejí krásné pouto, což ovlivní jejich vztah k životnímu prostředí v dospělosti.