Jak bojovat se zánětem močového měchýře přírodní cestou?

Většina žen zná boj se zánětem močového měchýře velmi dobře, protože ženy jsou k tomuto onemocnění mnohem náchylnější než muži. Jde o nepříjemné onemocnění, které bývá léčeno antibiotiky. V začátku onemocnění nebo při nekomplikovaném průběhu je však možné se antibiotikům vyhnout. V následujícím článku Vám poradíme, jak bojovat se zánětem močového měchýře přírodní cestou a také, jak zánětu předcházet.

Co se skrývá za zánětem močového měchýře

Zánět močového měchýře se projevuje především častým, neodkladným a často bolestivým nucením na močení, pálením a řezáním při močení a někdy také bolestmi v podbřišku.

A jaké jsou příčiny vzniku zánětu močového měchýře

Nejčastější příčinou infekce močového měchýře bývá přemnožení bakterií, nejčastěji Escherichia coli (v 80 – 90% případů). Pokud člověk pije nedostatečně a neproplachuje tak močový měchýř, bakterie se velmi snadno usadí a množí. Výsledkem je infekce močového měchýře.




Dalšími příčinami vzniku infekce mohou být např. hormonální změny související s těhotenstvím, menstruací či menopauzou, špatné hygienické návyky, nechráněný pohlavní styk, nevhodné spodní prádlo, oslabená imunita či cukrovka.

Zánětem močového měchýře nebo močových cest je také označována tzv. choroba líbánek, kdy je zvýšená frekvence pohlavního styku. Novomanželky by proto měly dbát na prevenci, aby líbánky neskončily antibiotiky.

Základní opatření při léčbě

Pacient trpící zánětem močového měchýře musí být vždy v teple a postupně zvyšovat příjem tekutin. Vyplavují se tak bakterie z močového měchýře a klesá jejich koncentrace. Vhodnými kapalinami jsou bylinné čaje, čistá voda či brusinková šťáva, vyhněte se naopak kávě, alkoholu a perlivým limonádám.

Proti pálení při močení vyzkoušejte lžičku jedlé sody rozmíchanou ve sklenici vody.

Do svého jídelníčku zařaďte močopudné potraviny, např. petržel, celer, okurku, vodní meloun, jablka, broskve, meruňky, ananas, apod.

Léčivé bylinky na zánět močového měchýře

Lichořeřišnice

Jedná se o velmi účinné přírodní antibiotikum vhodné při zánětech močových a dýchacích cest. Má protizánětlivé a mírně močopudné účinky. Působí také preventivně.

Čaj připravíte z lžičky sušené rostliny nebo 2 lžiček čerstvé byliny, kterou zalijete 250 ml vroucí vody a necháte 10 minut louhovat. Pijeme 3x denně. Je vhodná i pro děti a těhotné a kojící ženy.

Vřes obecný

Vřes má silné antibakteriální a močopudné účinky, omezuje tak výskyt nežádoucích bakterií v močových cestách, a tak pomáhá bojovat se zánětem močového měchýře. Normalizuje také činnost ledvin.

Na přípravu čaje nechte povařit 2 lžičky sušené byliny v 250 ml vody, pak nechte 15 minut stát a čaj sceďte. Užívají se 2 – 3 šálky denně.

Přeslička rolní

Přeslička rolní má močopudné a mírně protizánětlivé účinky. Je vhodná pro všechny nemoci ledvin a močového měchýře, zvláště při nachlazení močového měchýře s křečovitými bolestmi.

Jednu až dvě lžičky sušené přesličky zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Čaj by se měl pít 2 – 3x denně.

Měsíček lékařský

Měsíček působí proti zánětům ledvin a močového měchýře. Čaj se připravuje z jedné až dvou lžic sušeného květu, které přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Pijte ho 3x denně.

Pampeliška lékařská

Pampeliška má diuretické účinky, prospívá močovým cestám i ledvinám. Čajová lžička sušených listů se zalije vroucí vodou a nechá louhovat 15 minut. Čaj se pije 2x denně.

Brusinka obecná

Brusinky zbavují tělo mikrobů v močových cestách a zároveň fungují preventivně proti zánětu močového měchýře.




Čaj se připravuje z 2 lžiček sušených plodů brusinek, které zalijete 250 ml vroucí vody a necháte 20 minut louhovat. Pijte 2 – 3x denně.

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva je bylina s močopudnými účinky a tlumí zánět močových cest. Lžičku sušené kopřivy přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Čaj se pije 2x denně.

Bříza bělokorá

Čaj z listů břízy bělokoré má silné močopudné účinky, čistí a detoxikuje, pomáhá také při snížené funkci ledvin a zánětech močových cest. Dvě čajové lžičky listu břízy přelijte 250 ml vroucí vody a nechte cca 15 min louhovat. Čaj pijte 2x denně.

Varování

Pokud objevíte v moči stopy krve nebo pokud máte zvýšenou teplotu či horečku, okamžitě vyhledejte lékaře.

K lékaři zamiřte také, pokud se zánět močového měchýře objeví v těhotenství nebo pokud domácí léčba během několika dní nezabere.

Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.