Jak bojovat s nepříjemnými projevy inkontinence?

Během stárnutí muže netrápí tytéž věci jak ženy. Nemají stres z vrásek, přibírání několika kilo navíc nebo z odchodu dětí ze své domácnosti. Muži ve věku přibližně 50 let začínají pociťovat stárnutí trochu jinak. Vlasy jim často řídnou, šediví a muži své stresy zaměňují za druhou pubertu ve svém životě. V takovém věku bohužel přichází i jeden problém zvaný inkontinence.

Únik moči se týká všech

Přesně tak. Onemocnění svalů pánevního dna, které mají na starosti udržení moči, může být problémem obou pohlaví v jakémkoliv věku. S únikem moči se poprvé setkává člověk u miminek, ale v jejich případě to onemocnění není. S přibývajícím věkem se únik reguluje, až se úplně vytratí. Někdy se však i dospělým lidem dokáže stát nehoda, když neudrží moč. Pokud únik není pravidelný, neoznačuje se to jako inkontinence, ale jen jako nehoda.

Normálním případem úniku moči jsou například ženy po porodu. Tehdy jsou svaly unavené a ještě nejsou v normálním stavu, čili při provozování náročných činností může dojít k nežádoucímu úniku. Ve většině případů u žen po porodu se činnost svalů pánevního dna obnoví a únik se neopakuje.

S pravidelným únikem moči se můžete setkat i vy, v jakémkoliv věku a bez příčiny. Kromě nežádoucího úniku moči může u vás nastat také například častější chození na záchod nebo neustálý pocit plného měchýře.

Statistiky tvrdí, že inkontinence trápí více ženy než muže, ale možná právě vy patříte k tomu menšímu procentu mužů s únikem moči.

Důvody vzniku inkontinence

Únik moči u mužů ve starším věku může způsobit zejména nadváha. Muži se svou nadváhou netrápí tak jako ženy, čili ani nehledají řešení pro svých pár kilo navíc. Ani vás to netrápí? Velká chyba, protože právě kila navíc dokáží oslabit funkci svalů v těle a mohou uškodit právě vašim pánevním svalům. A problémy s únikem moči přijdou, ani se nenadějete. Stejně jako u nadváhy začíná inkontinence trápit muže při problémech s prostatou. Rozličné rady nebo prevence proti onemocnění prostaty nejsou v různých médiích jen tak.

Také pro ženy existuje mnoho rad, jak předejít onemocnění inkontinence. Zajímali jste se někdy o takový problém? Pokud ne, může být už pozdě a toto onemocnění můžete mít v počátečním stádiu. Množství uniklé moči nemusíte mít velké, ale pokud nezačnete s léčbou, zajisté se váš zdravotní stav zhorší.

Řešení vašeho problému

V případě, že vaše onemocnění úniku moči je v počátečním stadiu, máte vysokou možnost svůj stav zlepšit nebo alespoň se vyhnout zhoršení. Stačí, když na začátku onemocnění odhodíte všechny zábrany a navštívíte lékaře. Mnoho mužů si své onemocnění nepřipouští a v starším věku je obtížnější je přinutit jít na vyšetření.

Při návštěvě lékař zhodnotí váš zdravotní stav a navrhne léčbu. Často začátek léčby spočívá v cvicích pánevního svalstva a dodržování pitného režimu. Musíte si udělat harmonogram pití vody v menších dávkách a kontrolovat dostupnost toalety. Následně, pokud se během léčby cvičením stav nezlepšuje, lékař navrhne léčbu elektrostimulace, léky nebo operací.

Léčbu doplňte vhodnými absorpčními pomůckami

Během léčby se váš stav bude kontrolovat a mělo by dojít k zastavení zhoršování vašeho zdravotního stavu. Samozřejmě, vedle léčby musíte myslet na ochranu proti úniku moči. Absorpční pomůcky jsou na dnešním trhu v různých podobách a značkách. Pro vás jsou nabízeny produkty v podobě černých vložek, které se nalepují na spodní prádlo. Jejich úkolem je absorbovat uniklou moč a hlavně eliminovat zápach. Dopřejí vám pocit sucha a hlavně ochranu proti přetečení. Nalepovací vložky jsou pro vás vhodné, pokud trpíte lehkým únikem moči.

Pokud se však váš stav změnil až k střednímu úniku moči, když potřebujete větší ochranu a absorpci, máte na výběr speciální vložku v podobě otevřeného kalichu. Svými vyhnutými boky se vložka nejenže přizpůsobuje mužskému tělu, ale i tím zadržuje snadněji uniklou moč. Takové vložky byly vyvinuty i pro těžší únik moči, který je téměř nekontrolovatelný a vložka musí zajistit muži 100% ochranu. Tloušťka těchto vložek se přizpůsobuje většímu množství uniklé moči, ale stále je nepostřehnutelná a diskrétní.

Bohužel, jak při každém onemocnění, i při inkontinenci existují mnohem těžší verze úniku moči. V tomto případě vkládací vložka nestačí nasát uniklou moč a měli byste si zakoupit absorpční kalhotky. Jejich výhodou je vzhled jako spodní prádlo, čili nikdo nebude vědět, co skrýváte pod kalhotami. Vy budete vnímat pocit bezpečí, dostatečné ochrany a hanbu můžete odložit stranou. Dokonce i výměna je jednoduchá a kalhotky můžete odhodit jako dětské pleny. Pokud byste si produkty nebyli jistí, zda budou dostatečné, máte možnost objednat si vzorky na vyzkoušení. Tak alespoň zajisté budete vědět, který produkt je pro vás nejvhodnější a nejlépe vás ochrání.