Jak bezpečně spravovat hesla a jiné citlivé údaje?

Chcete znát návod, jak bezpečně spravovat hesla a jiné citlivé údaje? Internet je čím dál tím více součástí našeho každodenního života, s touto skutečností se nepochybně spojují i situace, kdy máte přístup na více a více internetových služeb, které vyžadují přihlašování zadáním uživatelského jména a hesla. Jak spravovat různá hesla tak, aby to bylo pohodlné a bezpečné? V tomto stručném návodu bychom vám rádi představili, jak spravovat přístupové údaje co nejlépe.

Co je potřeba, pokud chcete bezpečně spravovat hesla a citlivé údaje:

  • počítač
  • přístup na internet

Základní pravidla pro bezpečnost

Základním pravidlem pro bezpečnost vaší identity na internetu je, abyste nepoužívali stejné heslo všude, kam se jen přihlašujete, je to velmi nebezpečné!

Častým řešením, které volí běžní uživatelé internetu jako možnost, jak bezpečně spravovat hesla, je, že volí sice různá hesla, ale ukládají je ve své emailové schránce, nebo nechráněné v textovém souboru. Tento způsob je velmi nebezpečný, protože pokud se vám někdo neoprávněně dostane do schránky nebo na váš počítač, tak má všechny údaje okamžitě k dispozici.

Služby na správu hesel online

Na internetu jsou služby, které vaše hesla mohou spravovat, přihlašujete se pod jedním heslem, účet je většinou anonymní. Výhodou těchto služeb je, že máte ke svým heslům přístup odkudkoliv, osobně ale k takovým službám necítíme velkou důvěru, hesla jsou někde daleko a přístup k nim mohou mít minimálně administrátoři služeb.
Pro případného útočníka může být velmi vhodné se zaměřit právě na takovou službu. Jedním útokem může získat více údajů.

V podstatě, kolikrát jsme už ve zprávách slyšeli, že u velkých nadnárodních internetových společností došlo k úniku citlivých dat.

Bezpečnostní program přímo v počítači

Použití bezpečného programu, který si nainstalujete na váš počítač a máte v něm všechny údaje, bychom označili za jeden z nejvhodnějších a nejbezpečnějších (v závislosti na použitém programu). Jeden velmi známý program, který slouží pro správu hesel je KeePass, osobně ho používáme už více let a můžeme ho vřele doporučit. Na internetu najdete jistě mnoho dalších programů, které mají základní účel podobný, liší se formou zabezpečení a nadstavbovými funkcemi, jako možnost generování hesel, třídění dat.

Tipy, jak bezpečně spravovat hesla

Do každé služby použijte jiné heslo, s generováním vám pomůže program na správu hesel.

Ukládat můžete i PINy k vaším platebním kartám a jiné citlivé údaje, přístup k nim budete mít jen vy.

Hlavní heslo do programu pro sdílení hesel můžete zvolit složité, přitom i tak dobře zapamatovatelné, například pokud písmeno “i” budete nahrazovat znakem – vykřičník, písmeno “o” nulou atd.
Soubor programu pro správu hesel pravidelně zálohujte.

Varování

Zapomenuté heslo k programu pro správu hesel nelze nijak obnovit, pokud jej zapomenete, ztratíte přístup k vašim heslům nadobro, i tak ale volte heslo, které bude velmi silné.