Jak a proč obalit stromky plastem?

Stromky a keře jsou v zimním období ohrožené lesní zvěří (zajíci, srnky, bažanti, krtci, myši), pokud nemáte zahradu oplocenou. Jenže někdy i plot není pro tuto zvěř překážkou, podhrabou se nebo využijí sněhové závěje a plot přeskočí. V zimě nemá tato zvěř v lese příliš co jíst, a proto se stahuje na zahrady, kde mohou alespoň okusovat stromky a keře. Jedna možnost, jak proti zvěři chránit stromky a keře, je drátěné pletivo. To ale mohou zvířata zničit. Druhou možností ochrany stromků a keřů je obalit stromky plastovými lahvemi. Jak?

Najít vhodné pet láhve

Velikost pet lahví závisí na velikosti kmene stromku nebo keře (samozřejmě pouze v případě kmenových keřů). Na malé stromky většinou stačí 1,5 litrové plastové láhve. Na větší kmeny ale můžete použít i větší velikosti. Láhve musí být stejného druhu.
Úprava pet lahví

Pet lahvím je nutné odříznout horní část s víčkem i spodní část dna. V ruce nám zůstane jakási plastová trubka. Tu rozřízneme na polovinu a vložíme do druhé stejně upravené pet lahve. Utvoří se nám jakási dvojitá plastová trubka.

Upevnění na stromeček

Stejným způsobem je připevníme na stromeček. Z jedné strany kmene stromku přiložíme jednu pet láhev, z druhé strany přiložíme druhou pet láhev. Obě vytvoří kolem stromku dvojitou plastovou vrstvu. Takto zpevněné trubky zavážeme napevno provazem.

Obalíme celý stromeček

Nestačí obalit stromek jen dvěma plastovými lahvemi, zvířata by mohla okusovat stromeček nad nebo pod lahvemi. Proto kmen stromku obalíme celý.

Počet potřebných lahví posoudíte sami podle délky kmene stromku nebo keře.

Tipy, jak obalit stromky

Někdy je dobré zkombinovat oba způsoby ochrany stromků a keřů. Oplotit nejen zahradu, ale zároveň i obalit stromky a keře plastovými lahvemi.