Jak a proč nepodcenit nákup slunečních brýlí?

Během celého roku, nejen v letních měsících, bychom měli myslet na správnou ochranu našich očí. Ačkoli dnes už 50 % odborníků tvrdí, že sluneční brýle jsou zbytečnost a naše oči zatěžují více, něco na tom asi bude.

Platí to zejména u skel, které nesplňují požadovaný UV filtr

Naše zorničky se pod tmavými sklíčky ještě více roztáhnou, čímž absorbují mnohem více škodlivin než ve stavu bez brýlí, kdy se naše oči přirozeně mhouří a chrání se. Příroda to má parádně promyšlené, no uznejte. Ani v minulosti lidé nepotřebovali UV ochranu a všichni byli zdraví, plní síly a neřešili nic jiného, ​​než svou rodinu a způsob, jak ji uživit. Dnešní doba je však o ziskuchtivosti a parádění se, tak proč bychom si nemohli dopřát všechno to, co mají i ostatní.

Sluneční brýle jsou běžná samozřejmost

Krásně dotvoří naši image a navíc poslouží našemu zraku. Je jedno, jestli chceme nebo ne. Jsou chvíle, kdy je opravdu velmi potřebujeme. Například při řízení si jednoduše nemůžeme dovolit selhat. Ostré a silné paprsky slunce nám často brání prožívat pěkné a důležité momenty našeho života. Na horách, při sportování, ale i v zimě, kdy bělost sněhu ještě více zatěžuje naše oči. Zapomeňte na fámy, že čím tmavší jsou skla brýlí, tím jsou kvalitnější. Prvořadá je jejich UV ochrana, a ta by měla dosahovat hodnotu 400 nanometrů.

I když existuje pět kategorií ochranných UV filtrů, je na zvážení každého z nás, kterou z nich si vybereme. Někdy postačí menší ochrana, která, i když není stoprocentní, alespoň na jistý čas poslouží ke spokojenosti. Nejsilnější kategorie se ukrývá pod číslem 4 a nejslabší je 0.

Která barva skla je nejlepší?

Zelená barva ochranných skel je univerzální a hnědé spolu s šedými jsou nejvhodnější na řízení. Modré se doporučují pouze pro image, protože příliš zkreslují. Žluté, oranžové a ostatní barvy jsou ideální na sport, turistiku a volný pobyt v přírodě. Nejkvalitnější sluneční brýle seženete samozřejmě v optice nebo v jiných specializovaných prodejnách.