Jak a proč být ve vztahu upřímný?

Žena je naštvaná, muž si bez problémů pracuje na počítači a nic netuší. Ženu ještě více rozčiluje, že si muž nevšímá toho, jak je naštvaná, a tak začne bouchat věcmi. To už muž zaznamená a zeptá se: “Děje se něco?” A žena rozzlobeně odsekne: “Nic!” Muž naléhá, ale nedostane ze ženy důvod, proč se na něj naštvala. Poznáváte se? Každý máme někdy ve vztahu problém. Ale často ho řešíme tím, že se schováváme za nepřímé prohlášení nebo že mlčíme.

Proč být ve vztahu upřímný

Ženy, řekněte to na rovinu

Máme v sobě zakódovaná určitá pravidla chování, podle kterých se řídíme – a to aniž bychom to chtěli. Co se týče upřímnosti, ženy by se podle těchto pravidel měly chovat spíše zdrženlivěji a neměly by se vyjadřovat přímo.
Ale i muži mluví někdy jen v narážkách a tím se konflikt ještě zostřuje. Zkuste se vyjadřovat přímo, pokud jde o problém, který je ve vašem vztahu důležitý. Nehleďte na to, zda byste se tak měli chovat. Problém se tak mnohem rychleji vyřeší.

Například místo toho, abyste byli naštvaní, že váš partner neumyl nádobí a místo toho, že to půjdete naštvaně udělat za něj, zeptejte se ho klidně, zda by ty nádobí neumyl. On zřejmě netuší, že jste si mysleli, že ho umyje.

Muži, buďte připraveni druhého vyslechnout

Muži by měli být připraveni se plně soustředit na ženu, která jim chce problém upřímně vysvětlit. Pokud bude mít muž neustále přilepená oči na obrazovce, nebo bude pokračovat ve čtení novin, i když se mu žena snaží něco říct, vyjde její snaha naprázdno.

Vyslechnout musí samozřejmě i žena muže, ale ženy jsou většinou na takové chování zvyklé a nedělá jim problém si s druhým sednout a naplno se mu věnovat.

Společně dojdete  k řešení

Když si oba sednete a promluvíte si upřímně o tom, co vás trápí, nebo o tom, co se stalo, určitě se snažte dojít k nějakému řešení. Spolu určitě přijdete na to, jak problém vyřešit.

Nelžete ve vztahu

Někdy je lež nutná, abyste neranili druhého, ale takové “malé lži” se tolerují. Lhát ve vztahu je ale mnohem vážnější problém.

Pokud zalžete jednou, musíte zalhat i podruhé, lži se neustále nabalují, až nakonec nevíte, jak z nich ven. Proč byste partnerovi nemohli říct, co se stalo? Třeba byste se divili, jak by zareagoval.
Pokud jde o nevěru, podvod, peníze nebo další provinění, stále je lepší, aby váš partner věděl, na čem je. Vždy si představte, jestli byste chtěli vy sami, aby vám někdo lhal o takových věcech.

Tipy

Upřímné chování má řadu výhod. Jednak jste vůči vašemu partnerovi transparentnější. Často se stává, že partner vůbec netuší, co se děje, a proto ani nemůže konflikt rychle skončit. S upřímností se k tomu může muž postavit čelem.

Upřímností také předcházíte velkým sporům, které by mohly z vašich nejasných narážek vzniknout. Je jasné, že to druhého také odpuzuje, protože neustále nevíte, na čem jste. Tím se celý problém zvětšuje a dostává se do úplně jiné roviny. Přitom by mohl být vyřešen hned na začátku.

A co se týče lží ve vztahu, ne nadarmo se říká, že lež má krátké nohy. Většina lží se provalí a riskovat kvůli tomu vztah je více než zbytečné.