Hubnutí díky zrnům ze zelené kávy

Extrakt ze zelené kávy, vyráběný ze zelených zrn rostliny Arabica, je relativně nová složka produktů na hubnutí a těší se velké pozornosti. Tato pozornost není neodůvodněná, extrakt ze zelených kávových zrn má mnoho zdravotních přínosů, jedním z nich je i pomoc při hubnutí.

Jako zelené kávová zrna účinkují?

Zelené kávová zrna obsahují polyfenoly, včetně kyseliny chlorogenové. Stejně jako extrakt z hroznů nebo zelený čaj, obsahuje i zelená káva antioxidantem, které pomáhají tělu neutralizovat škodlivé volné radikály. Výzkum také ukázal, že kyselina chlorogenová obsažená v zrnech ze zelené kávy má v případě krys i lidí antihypertenzní účinek, tedy že podporuje normální krevní tlak.
Na rozdíl od kávových nápojů, extrakt ze zelené kávy obsahuje pouze málo kofeinu a není to stimulant. Navíc, kyselina chlorogenová zaniká, když se kávová zrna praží av kávových nápojích proto nenachází.

Kyselina chlorogenová podporuje snižování hmotnosti několika způsoby. Zaprvé podporuje vyváženou hladinu krevního cukru, a to utlumením uvolňování glukózy do těla. Zadruhé, kyselina chlorogenová urychluje metabolismus a fungování jater, která následně spaluje více tuků. Tento duální mechanismus podporuje tvorbu svalové hmoty a to tak, že brání vstřebávání tuků a samotnému tloustnutí.

Hubnutí díky zeleným kávovým zrnům a výzkum

Studie z roku 2006, publikovaná v odborném časopise (BMC Complementary and Alternative Medicine) zkoumala utlumení akumulace tuku a přibírání v případě myší, kterým podávali extrakt ze zelených kávových zrn. Vědci uvádějí, že u myší došlo ke snížení množství viscerálního tuku a úbytku váhy. Došli k závěru, že extrakt ze zelených kávových zrn může být efektivní pomůckou při prevenci přibírání a akumulace tuku a že aktivuje metabolismus tuků v játrech.

V roce 2011 byla publikována metaanalýza pěti studií (Gastroenterology Research and Practice), které zkoumaly extrakt ze zelených kávových zrn jako doplněk stravy při hubnutí. Ačkoli bylo poznamenáno, že mnohé z výzkumů byly realizovány na podnět producenty daného produktu, bylo také doplněno, že agregované data prokázaly podstatný rozdíl v tělesné váze subjektů při užívání extraktu a při užívání placeba. Důkazy tedy indikují, že extrakt ze zelené kávy může podporovat hubnutí.
Stejný závěr byl podpořen i ve studii publikované v roce 2012 (The Diabetes Metabolic Syndrome and Obesity Journal). Zde sledovali skupinu 16 dospělých, kteří během 12 týdnů užívali zelená kávová zrna bez jakýchkoli jiných změn ve svém jídelníčku. Výsledky byly velmi překvapivé. Během tohoto období shodili sledované subjekty v průměru 10,5% celkové tělesné váhy a 16% celkového tělesného tuku, a to bez udání nějakých negativních vedlejších účinků.

Pokud jde o hubnutí, jsou pro úspěch prvořadé správné stravování a pohyb. Výzkum však ukazuje, že přiřazení výživových doplňků, jako je například extrakt ze zelených kávových zrn, může zvýšit potenciál pro snížení hmotnosti, nemluvě ještě o jeho antioxidačních výhodách. Tak, jako u všech výživových doplňcích, aby byly zelené kávová zrna efektivně, musí jít o čistý, organický, 100% extrakt. Je vhodné, aby prošel laboratorními testy a získal certifikáty, které potvrzují a zaručují účinnost a kvalitu produktu.