Co je Dukanova dieta. Proteiny jako pomoc při hubnutí

Podle formální klasifikace je Dukanova dieta dietou s nízkým množstvím sacharidů, středně výskok množstvím tuku a vysokým množstvím bílkovin. Dukanova metoda je postavena na bílkovinách. Pokud jde o seznam dietních potravin, bílkoviny mají být klíčem k úspěšnému hubnutí. Protože Dukanova dieta je snadné se řídit, ukázala se být velmi efektivní.
Nefrustrující dieta

Lidé, kteří se úspěšně řídili Dukanova dieta uvádějí, že podle jejich názoru se Dukan plán ukázal v příznivém světle nejen díky svému jménu. V průběhu své kariéry Dr. Dukan, jako odborník na výživu a stravovací návyky, vyvinul mysl-měnící metodu, která funguje nejen díky nízkému množství sacharidů nebo tuků, které přijímáte, ale také díky nízké frustraci, které zažíváte. Tento dietní režim neukládá žádná omezení ohledně množství potravin, které jíte (pokud se budete držet předepsaného menu) a prostřednictvím své promyšlené fázové konstrukce zajišťuje rychlé výsledky, které vás budou motivovat.

Fáze

Dukan uvádí, že hybnou silou jeho metody jsou proteiny. Dieta je postavena na čtyřech hlavních fázích:

Fáze I: Útok

Rychlé nakopnutí; intenzivní a stimulující úbytek na váze. Dukan dietní plán začíná fází útoku, která “překvapí” tělo a přinese povzbudivé hubnutí.

Fáze II: Cesta

Stálý úbytek hmotnosti až do dosažení optimální tělesné hmotnosti. Po první fázi, Dukan plán pokračuje střídavými fázemi konzumace potravin bohatých na bílkoviny a konzumace nízko-sacharidové stravy a zdravé zeleniny.

Fáze III: Konsolidace

Součástí třetí fáze je menu bohaté na bílkoviny, udržení si nově získané váhy.

Fáze IV: Stabilizace

Celoživotní stabilizace ideální hmotnosti. Podle Dukan, konzumace stravy obsahující pouze bílkoviny jeden den v týdnu po celý zbytek vašeho života, vám umožní udržet si novou váhu nadobro. Za cenu této malé oběti dostanete možnost jíst, co chcete zbývajících 6 dní v týdnu a přesto zůstat fit a štíhlý.

Každá z uvedených fází má svá vlastní pravidla a cíle, ale to, co všechny z nich mají společné, je to, že jsou bohaté na bílkoviny potraviny, z nichž je, v závislosti na fázi, menu diety zčásti nebo zcela složené.
Věda za Dukanova metodou

Dukan ve svých knihách čtenáře ušetřil většiny složitých vědeckých podrobnosti o tom, jak protein způsobuje úbytek hmotnosti. Přesto, na vlastní pěst jsem se o tom, cosi snažila zjistit a se vám to pokusím v krátkosti vysvětlit.

Zdá se, že vědci se shodují na tom, že výživa založená na vysokém obsahu bílkovin s nízkým obsahem sacharidů jídlo je dost efektivní. Současný příjem bílkovin a sníženého množství sacharidů zajistí, že budete se cítit méně hladoví (což má psychologickou výhodu, že nemusíte bojovat proti svým vlastním instinktům) a odvádí tělo od používání glukózy jako palivo (to je metabolická výhoda; vaše tělo nakonec přepne svůj napájecí kabel do správného zdroje). Namísto toho, tělo začne jako zdroj energie využívat tuk, což způsobí tzv ketogeneze. Tato energie je pak použita na konverzi proteinů na glukózu.

Zde je výňatek, z vědeckého článku, který tento bod ilustruje:

Pokud namísto hladovění, sáhnete po stravě s nízkým obsahem sacharidů, bude to ještě lepší. Na glukózu se promění protein, který jíte, namísto proteinu ve svalech. Pokud udržíte množství přijatých sacharidů dostatečně nízké na to, aby játra stále musela vyrobit dodatečný cukr, budete v režimu spalování tuků při zachování si svalové hmoty, čímž dosáhnete obě výhody.

Navíc podle nových studií konzumace stravy s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů je jednou z nejefektivnějších forem výživy, které podporují úbytek hmotnosti a zároveň snižují hlad.

Odborníci tento názor sdílejí:

Zdá se, že strava s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů, přinejmenším v krátkodobém horizontu, produkovala pocit sytosti u těchto obézních mužů, což naznačuje, že tato dieta může ovlivnit chuť k jídlu a motivaci k jídlu. Ovládání naší chuti k jídlu je soustředěno v mozku, a proto s použitím technologie PET skenování sledujeme metabolismus našich dobrovolníků.

Kromě vědeckých kruhů bylo o Dukanovej dietě v poslední době slyšet v dobrém iz jiných zdrojů. Online média jako i noviny psali o několika celebritách, které úspěšně použili Dukanovu metodu na shození nadbytečných kil:

Dukan dieta je populární ve Francii, údajně i ucelebrít jako Gisele Bundchen, Jennifer Lopez a možná i Kate Middleton.

Kniha, ze které se prodalo až 10 milionů kopií po celém světě, nicméně neučinila na Severní Ameriku dojem, až dokud se nedostala ke Carole Middleton (…) Dr. Pierre Dukan jí poslal podepsanou kopii jeho knihy. Zmínka o této dietě byla také spojována s Kate Middleton, Jennifer Lopez a Gisele Bundchen.

Zvěsti o Dukanovej dietě – velmi populární ve Francii – dosahuje nových výšin a má i svůj seznam slavných fanoušků jakými jsou Jennifer Lopez a Gisele Bundchen a spekuluje se, že Kate Middleton následuje ohledně Dukanovej diety v matčiných stopách.