Dukanova dieta – Fáze I: Trvání a předpokládaná ztráta váhy

Podle Dukanovej diety, nejdůležitějším cílem diety na začátku je “úspěch”. To znamená, že prvních pár dní na Dukanova dieta musí být dobře naplánovaných, a tento plán je třeba důkladně dodržovat. Vzhledem k tomu, že seznam potravin je již vyřešen, nemusíme se starat o menu během první části diety. Jediné, co musíme udělat, před tím, než se posuneme dál, je moudře si zvolit dobu trvání fáze útoku.
Mnoho lidí předpokládá, že čím déle vydrží při fázi útoku, tím lépe. Nefunguje to tak. Všimněte si, že to, co ztratíte během prvních několika dní diety, je většinou voda, ne tuk. Nemá proto smysl přehnat to s první fází. To, jaký dlouho bude fáze útoku, závisí, převážně na tom, kolik kilo chcete shodit a jak agresivně se chystáte dietu držet.

V závislosti na variantě, kterou si vyberete, můžete očekávat, různé výledky. Pamatujte si však, že mnoho faktorů může být překážkou v hubnutí.

Jak dlouho by měla trvat fáze útoku

5 dní

To je nejčastější případ. Vyberte si ho, pokud máte v plánu ztratit 10-20kg.

Bylo prokázáno, že 5 dní je najoptmálnejšia doba, po kterou můžete dosáhnout nejlepších výsledků, aniž by jste zapříčinili poruchy metabolismu nebo se začaly nudit. Lidé, kteří tuto dietu podstoupili hlásí, že během 5-denní fáze útoku lze očekávat úbytek hmotnosti 1,5-2,5 kg. Někteří lidé ztratí kolem tří kilo, nebo dokonce až 3,5 – 4,5 kilogramů (tyto účinky byly pozorovány u pacientů, kteří jsou vážně obézní a / nebo mimořádně aktivní).

Další možné scénáře:

3 dny

Tato varianta je dobrou volbou pro lidi, kteří plánují na shodit do 10 kg. 3 dny jsou pro většinu lidí hračkou a umožňují rychlý přechod do další fáze. Očekávaný hmotnostní úbytek během třídenní fáze útoku se pohybuje v rozmezí 1 – 2,5 kg.
1denní “předehra”

Pokud je vaše nadváha menší než 5 kg, není třeba se trápit se s fází útoku na více než jeden den. 1denní “předehra” vás pravděpodobně odlehčí o ne více než kilo. Je to ale slušný výsledek.

7 dní a více (maximálně 10 dní se souhlasem a pod vedením vašeho lékaře)

Toto je volba pro těžce obézních pacientů, které jsou skutečně motivováni zbavit se své nadměrné hmotnosti. Tuto variantu zvolte pouze v případě, že potřebujete ztratit více než 20 kg, nebo když je vaše tělo extrémně odolné proti dietám av minulosti jste si již prošli několika neúspěšnými pokusy zhubnout. Pamatujte také, že pokud máte v plánu setrvat ve fázi útoku po dobu 7 dnů nebo déle, správná hydratace je mimořádně důležitá. Očekávaný úbytek hmotnosti při této možnosti se bude lišit, ale ve většině případů, můžete očekávat, že vaše hmotnost klesne o alespoň 4,5 kg.

Což usnadňuje nebo brzdí úbytek hmotnosti během fáze útoku

Kromě přesného počtu dnů, kolik bude vaše fáze útoku trvat, existují i ​​některé další faktory, které mohou usnadnit nebo bránit procesu hubnutí.

Jídlo versus půst

Pokud jde o hubnutí, na proteiny bohatá strava je stejně stejně účinná jako půst. Jinými slovy, po fázi útoku můžete očekávat stejný úbytek hmotnosti, jako byste byli schopni dosáhnout tím, že nejíte vůbec nic. Na druhé straně, rozdíl mezi nimi je zřejmý: půst znamená hladovění, av důsledku toho nutí tělo “bojovat” aby bylo zachováno jeho tuková tkáň. Při fázi útoku však nehledal a nespouštíte žádnou defenzivní taktiku těla. Jinými slovy: můžete jíst tolik, kolik chcete a zároveň budete hubnout, jako kdyby jste vůbec nejedli.

Vaše bazální hmotnost

V závislosti na tom, kolik vážíte a jak velký problém s nadváhou máte, můžete během fáze útoku očekávat rozdílný pokles hmotnosti. Například pokud potřebujete celkově shodit 35 kg, během prvních pár dní bude vaše hmotnost klesat mnohem více, než u osoby, která potřebuje shodit pouze 4,5 kg.

Odolnost vůči dietě

Existuje celá řada faktorů, které mohou způsobit odolnost organismu vůči dietě. Jedná se o nejběžnější dva:

Pravidelné diety

Pravidelné diety spouštějí v těle “režimu hladovění” v těle a dělá ho necitlivé, nebo dokonce téměř imunní vůči většině způsobů diety.

Věk, zdravotní stav, těhotenství

Váš věk nebo (zdravotní) stav, často určuje, zda vaše tělo prochází určitými hormonálními změnami (dospívání, těhotenství, užívání hormonální antikoncepce, období před menopauzou, hormonální terapie).

Zadržování vody a ženské záležitosti

U žen, které podstupují hormonální terapii bylo hlášeno mírné nebo žádné zvýšení hmostnosti a tudíž jsou náchylné k zadržování vody a vody otokům. Kromě hormonální léčby je třeba zmínit, že nedostatek bílkovin ve stravě také může způsobit zadržování vody. Cituji z Wikipedie:

Proteiny přitahují vodu a hrají důležitou roli ve vyvážení množství vody v těle (…) Břicho je oteklé kvůli edému nebo zadržování vody, způsobenému nedostatkem proteinů v potravě.

Tělo žen několik dní před menstruací zadržuje více vody, potlačuje procesy eliminace toxinů a zpomaluje spalování tuků. Během této doby může být účinnost fáze útoku snížena. Není však třeba se obávat, protože ačkoli skrytě, ztráta hmotnosti stále pokračuje a účinky se stanou viditelné v průběhu několika dní (po ukončení menstruace).

Nepropadejte panice, když nevidíte žádné účinky fáze útoku. Neztrácejte svou důvěru v tuto dietu a buďte si jisti, že je jen otázkou několika dní, kdy bude úbytek hmotnosti zřejmý. Vždy počkejte, až do konce první fáze a nedělejte žádné ukvapené rozhodnutí skončit s dietou.