Dioptrické brýle a sport – žádný problém

Sport je pro lidský organismus zdravý. Rozproudí krev, zlepší nám náladu, sníží naši hmotnost, zvýší metabolismus, tukové zásoby nahradí svalová hmota, uděláme něco pro svůj tlak krve, hladinu cholesterolu, … Sport má nepochybně pro nás mnoho kladů. Pokud patříte ale k lidem, kteří nosí dioptrické brýle, víte, jak je někdy náročné zkombinovat tuto zdravotní pomůcku např. s cyklistikou, během nebo lyžováním.

Dioptrické brýle versus čočky

Při sportu brýle většinou překážejí. Pokud jste sáhli právě z tohoto důvodu po kontaktních čočkách a nevadí vám, udělali jste dobře. Mnoho lidí ale kontaktní čočky nesnese. Ne každému je příjemné sahat si do očí při nasazování nebo vyjímání čoček. Pokud se věnujete běhu nebo jinému sportu, kde se práší (běh, fotbal, tenis, …), může se prach dostat do čoček, oči vás začnou řezat nebo pálit a už se o sportu nedá ani mluvit.
Brýle také nejsou žádná výhra. Běhat po basketbalovém hřišti v klasických brýlích se jednoduše nedá. A netýká se to jen basketbalu. Klasické brýle jsou problémem při každém sportu.

Dioptrické brýle a sport

Řešení existuje. Kombinací sportovních a dioptrických brýlí vznikly sportovní dioptrické brýle. Vybrat si můžete ze dvou typů.

Sportovní brýle s dioptrickým klipem

Sportovní brýle jsou opatřeny dioptrickým klipem. Tento klip je zhotoven přesně podle parametrů očí pro každého osobně. Tento klip se nejčastěji upevňuje na zadní straně sportovních brýlí. Ne vždy je tomu tak. Někteří výrobci tohoto typu brýlí řeší uchycení po svém. Takže vám nemusí dioptrické klipy sednout na každý typ sportovních brýlí.

Sportovní brýle s dioptrickými skly

Tento typ se vyrábí přesně dle potřeb zákazníka. Jediným omezením je, že ne všechny sportovní brýle se dají vyhotovit i v dioptrickém provedení. Vybrat si tak můžete jen z omezeného počtu brýlí určených na sport.

Děti a sport

Je důležité vést děti ke sportu už od malička. Pokud ale vaše děti nosí brýle, vybrat jim vhodné sportovní dětské brýle může být obtížnější. S dětskými sportovními brýlemi se ale vy, a ani vaše dítě, nemusíte v ničem omezovat. Stačí jen vybrat správný typ, zvolit správný rozměr a hlavně mít správné naměřený zrak. Ať už pro dítě vyberete sportovní brýle s dioptrickým klipem nebo sportovní dioptrické brýle, je to jen na vás.

Pokud nemáte problém s  kontaktními čočkami, můžete je zkombinovat s jakýmikoliv sportovními brýlemi. V tomto případě vás nebude při jejich výběru nic omezovat.

Nemusíte odkládat sportovní aktivity z důvodu nošení brýlí. Sportovních dioptrických brýlí je velké množství. Stačí se jen poohlédnout a vybrat si ty, které se vám nejvíce zalíbí.