Dieta podle menstruačního cyklu vám může pomoci zhubnout

Ať jste muž nebo žena, po menopauze nebo na antikoncepci, množství energie a apetit u vás kontrolují hormony. A cokoliv, od nekvalitního nočního spánku až po stresující pracovní den, může vaše hormony rozházet způsobem, který z vás vysaje energii nebo vás donutí vrhnout se na nezdravé jídlo.

Proto ani myšlenka, že by měly vaše hormonální výkyvy, které jsou spojeny s menstruačním cyklem, sehrát roli při hubnutí, nemusí být vůbec scestná. Dokonce to potvrzují i ​​některé výzkumy z posledních let.
Díky přirozeným změnám hormonálních hladin pociťují ženy během určitých fází menstruačního cyklu zvýšenou nebo naopak sníženou potřebu jíst. Například během luteální fáze (16. až 28. den) jsou příjem a výdej energie zvýšené. Ženy pociťují výraznější choutky na něco dobrého, něco s obsahem uhlohydrátů a tuku.

V rámci jednoho půlročního výzkumu, kterého se zúčastnilo 60 žen s nadváhou, lékaři sledovali vliv menstruačního cyklu na stravování. Ženy rozdělili do dvou skupin, přičemž obě skupiny drželi dietu s omezeným příjmem kalorií (přibližně 1600 kalorií denně). Jedna skupina se ale řídila fázemi menstruačního cyklu, to znamená, že odborníci upravili a přizpůsobili příjem makroživin hormonálním změnám.

Obsah proteinů navýšili ve fázi, kdy viditelně stoupá u žen hlad. Ve fázi, kdy ženy pociťují zvýšenou potřebu po konzumaci tuku a uhlohydrátů, jim dovolili sníst nějakou tmavou čokoládu.

Podle této studie ženy, které se řídily menstruačním cyklem, zhubli v průměru o 4 kg více než ženy ve druhé skupině. Ty sice také cosi zhubli, ale nebylo to natolik výrazné.

Samozřejmě se musí výzkum touto problematikou zabývat hlouběji, ale výsledky jsou slibné. Každopádně nezaškodí, pokud si budete dávat pozor na apetit a hladiny energie během cyklu a přizpůsobíte mu i vzorce stravování a pohybu. Zkuste následující vychytávky:

Včasná folikulární fáze (den 1 až 4)

Množství vaší energie se pravděpodobně nachází na svém dně. Proto cvičte jen mírně, zvolte například jógu, chůzi nebo strečink. I váš apetit by měl být mírnější, proto se pokuste vyrovnat stravování s vašimi momentálními energetickými potřebami. Budete sytá již při menších porcích a nebudete potřebovat tolik pamlsků.

Pozdní folikulární fáze (den 5 až 15)

Energie by měla stoupat, proto můžete zkusit zvýšit i intenzitu a frekvenci cvičení. Když se přihlásí hlad, zkuste se zasytit přidáním proteinů.
Luteální fáze (den 16 až 28)

V této fázi mají ženy obvykle více energie a také více chuti na energeticky vydatné jídla. Pokuste se znovu přidat na intenzitě a frekvenci při cvičení. V takové rána se vám 10 km odběhne mnohem snadněji než týden či dva dozadu. Pravděpodobně budete i víc jíst. Během této fáze menstruačního cyklu přidali vědci v zmiňovaném výzkumu k dennímu příjmu dalších 200 kalorií. Jen dbejte na to, aby kalorie navíc pocházely ze zdravých tuků (například avokádo, olivový olej, oříšky) az proteinů, ne z cukrů. Během posledních čtyř dnů cyklu vám může pomoci překonat chutě na sladké právě tmavá čokoláda.

Pokud se tedy na hubnutí podíváme z jiného pohledu, jde o to, abyste naslouchali svému tělu. Pokud váš pocit hladu vrcholí, snažte se ho uspokojit zdravějšími potravinami. A pokud máte energie na rozdávání, využijte ji při aktivním pohybu.

U žen s rovnoměrným menstruačním cyklem je samozřejmě jednodušší předpokládat návaly apetitu a energie. Každý ale udělá pouze dobře, pokud bude dbát na signály, které k nám vysílá naše tělo a hormony.