Co všechno musíte vědět před tím, než začnete stavět dům?

Stavba domu je pro lidi velmi důležitá, protože to není jen budova, ale i domov. Každý se těší na okamžik, kdy si poprvé uvaří kávu v novém. Co všechno vás ale čeká, pokud začnete stavět vysněný dům?

Vyberte si dům, po jakém toužíte

Když máte pozemek koupený, potřebujete projekt rodinného domu. Můžete si koupit projekt typového rodinného domu z katalogu, nebo vám ho vypracuje architekt. Při výběru berte v úvahu zejména finance a čas, ale myslete také na to, že dům vám musí vyhovovat tím, jak vypadá. Nestěhujete se přece na rok, ale na celý život.
Čeká vás hodně papírování

Projekt na vydání územního rozhodnutí se podává příslušným orgánům státní správy. Teprve po jeho vydání následuje vypracování projektu pro stavební povolení. Vyřizování stavebního povolení vás může potrápit, ale je velmi důležité – bez něj to prostě nepůjde. Pokud tomu příliš nerozumíte a nemáte mnoho času běhat úřadech, stavební povolení vám může vypracovat i odborník. Na stavebním úřadě vám poradí, co všechno budete potřebovat. Těch papírů bude opravdu dost.

Stavět můžete vy nebo firma

Než začnete stavět dům, měli byste myslet také na to, kdo ho bude stavět. V tomto případě jsou dvě možnosti – buď si najmete stavební firmu, nebo si dům postavíte svépomocí. Firma zvládne váš dům postavit rychleji, ale bude to stát víc peněz. Při svépomocné stavbě sice můžete nějaké peníze ušetřit, ale budete na ní trávit všechen svůj čas.
Chtěli byste si dát vypracovat svůj projekt domu, ale nevíte, jak na to? Mnoho informací najdete na stránkách specializovaných firem – nabízejí projekty s pestrou paletou tvarů, řešení a stavebních materiálů. Ať už se rozhodnete pro bungalov nebo patrový domek, najdete u nich ideální řešení i pro vás.