Co byste měli jíst před spaním, abyste zhubli

Klasický scénář – večeři jste dojedl kolem osmé večer. Chcete jít brzy do postele, ale váš mozek a břicho vám říkají, že byste se měli předtím zastavit v kuchyni. Ale vy se snažíte zhubnout. Je proto lepší jít do postele s něčím v žaludku, nebo raději s úplně prázdným břichem?




Podle odborníků na výživu však odpověď není pouze černo-bílá. Záleží na vašich osobních zvyklostech a směřování ohledně zdraví. Možná se ale sami sebe ptáte, neměl bych mít v noci pocit hladu, pokud chci zhubnout? Vyvraťme tento rozšířený mýtus hned teď. Pozdní večerní jedení nezpůsobí, že budete přibírat. Pokud nepřekročíte vaše celodenní limity ohledně kalorií, na váhu to nebude mít neblahý vliv. V zájmu hubnutí tedy není nutné, vzdát se jídla.

Neznamená to však, že máte zelenou, abyste v pyžamu shromažďují celou čokoládu nebo koláč. Je i ve vašem zájmu, abyste nejedli tak hodně, že budeme mít problémy s trávením, nedobrý pocit, nebo budete pociťovat bolest a proto nebudete moci usnout. Nebo budete ještě ráno tak plný, že vynecháte snídani, co vám rozhází metabolismus. Na druhou stranu, není dobré vyhladovět se natolik, že kvůli škvŕkajúcemu žaludku nebudete vědět usnout nebo se proto budete neustále budit. Přílišné držení se na uzdě se ale také může obrátit proti vám. Kvůli večernímu odříkání zhltnete pak pozdě v noci za kbelík zmrzliny.

Je na vás, co bude tou vaší lahůdkou. Pokud jste neustále hladový hodinu nebo dvě po večeři, mohlo by být řešením, dát si při posledním denním jídle o něco větší porci. Ujistěte se, že vaše jídlo je vyvážené a obsahuje proteiny, sacharidy s vysokým obsahem vlákniny, trochu zdravého tuku a množství zeleniny. Tyto věci vám pomohou, abyste se déle cítili sytý. Ale ujistěte se, že si naplánujete svůj denní příjem kalorií tak, aby vám zůstal dostatek (přibližně 150 kalorií) na večeři. Naplánujte si zdravé, správně rozvržené desáté a pamlsky, které uspokojí vaše choutky, takže budete mít z mlsání dobrý pocit a ne výčitky svědomí.