Antikoncepce a vypadávání vlasů

Perorální kontraceptiva se od schválení staly jednou z nejoblíbenějších forem kontroly porodnosti používaných v dnešní době. Antikoncepce je každý rok předepsána milionům žen, ale jen velmi málo z nich si uvědomuje, že hormonální antikoncepce je běžným spouštěčem vypadávání vlasů u mnoha, které ji užívají.

Antikoncepční pilulky potlačují ovulaci spojeným účinkem hormonů estrogenu a gestagenu, nebo v některých případech samotného gestagenu. Ženy, které jsou náchylné k hormonální způsobenému vypadávání vlasů, nebo ty, které jsou přecitlivělé na hormonální změny, které probíhají v jejich těle, mohou během užívání antikoncepce nebo několik týdnů nebo měsíců po jejím vysazení zaznamenat vypadávání vlasů v různé míře.
Většina perorální antikoncepce, je bezpečná a účinná forma antikoncepce. Bylo dokonce klinicky prokázáno, že antikoncepce má pro některé ženy, které ji používají i jiné zdravotní výhody. Je však nezbytné aby všechny ženy, zejména ty, které mají vypadávání vlasů v rodině, byly vědomy potenciálně ničivých účinků antikoncepčních pilulek na normální růst vlasů.

Odborníci doporučují, aby všechny ženy, které mají zájem užívat perorální antikoncepci na prevenci početí užívaly pouze antikoncepční pilulky s nízkým obsahem androgenů. V případě, že máte v rodině silnou predispozici na genetické vypadávání vlasů, doporučujeme použití jiné nehormonální formy antikoncepce.

Je důležité si uvědomit, že jakékoliv léky nebo léčba, které mění ženské hormony, včetně antikoncepce, mohou vyvolat vypadávání vlasů u každého, kdo je užívá.

Gestagenu implantáty

Implantáty jsou malé tyčinky implantované chirurgicky pod kůži, obvykle na horní část paže. K zabránění ovulace neustále uvolňují progestin.

Hormonální injekce

Gestagenu injekce se aplikují do svalů v horní části paže nebo do zadku. Tato injekce zabraňuje ovulaci.
Kožní náplast

Kožní náplast je umístěna na rameno, zadek, nebo na jiné místo. Neustále uvolňuje progestin a estrogen.

Vaginální kroužek

Vaginální kroužek je pružný prstenec v průměru asi 2 cm široký, který je vložen do pochvy. Uvolňuje progestin a estrogen.