Alergie na barvy na vlasy a vypadávání vlasů

Alergie jsou známým faktorem při vypadávání vlasů. Někdy mohou způsobit, že folikuly začnou vlasy vypuzovat aniž to způsobovalo bolest. Když zjistíte, že problémem je alergie, je dalším krokem zjistit, co ji způsobuje. Stravování, znečištění a léky jsou běžnými spouštěči, někdy je ale problém způsoben něčím, o čem jste mysleli, že vám pomáhá – například taková alergie na barvy na vlasy.
Jak zjistit, zda se vás týká alergie na barvy na vlasy

Alergie na barvy na vlasy mohou způsobit vypadávání vlasů dvěma způsoby.

  1. Mohou dráždit folikuly na vlasové pokožce, takže vlasy padají mnohem rychleji.
  2. Mohou způsobit závažné svědění, to vede ke škrábání, čímž si poškozujete folikuly. Vlasy se vám kvůli tomu mohou lámat od kořene. Pokud byste se také pokoušeli odolat škrábání, můžete se škrábat podvědomě během spánku.

Jelikož se obě tyto formy vypadávání vlasů mohou vyskytnout i jako důsledek jiných zdravotních problémů, nejde o zřejmé indikátory alergie na barvu na vlasy. Mezi výrazné příznaky, které je třeba sledovat, patří svědění nebo bolest na uších a očních víčkách. Kůže kolem očí může zapuchnúť, samotné oči mohou být podrážděné, případně mohou slzet více než obvykle. Pokud máte dlouhé vlasy, můžete pociťovat svědění a zarudnutí na krku a ramenou.

Proč dochází k alergiím na barvy na vlasy?

Existuje mnoho různých typů barev na vlasy. Některé chemické látky se však nacházejí ve většině z nich. Také dokáží dráždit pokožku. Toto podráždění přesvědčí tělo, které je napadené a spouští imunitní odpověď, která vede k otokům, bolesti a svědění.

Nejvíce problémovou přísadou v barvách na vlasy je parafenylenediamin (známý také jako PPD). Je přítomen ve větších množstvích v tmavších barvách na vlasy. Při smíchání s oxidačním činidlem během procesu barvení může způsobit mírnou až závažnou alergickou reakci. Protože o něm bude váš imunitní systém smýšlet jako o nebezpečí, bude se tato reakce pravděpodobně pokaždé zhoršovat (pokud si vlasy barvíte pravidelně).

PPD alergie mohou udělat tělo ještě citlivějším na jiné typy alergií, včetně alergií na jídlo a léky. Znamená to, že byste lékaři o svém problému s barvou na vlasy měli říct. Zmínit byste ho měli i při podání lokálního anestetika, mohou tam být použity stejné chemické látky.

Bezpečnější barvy na vlasy

Přestože je PPD nejčastější spouštěč, pokud se objeví alergie na barvy na vlasy, problémy mohou způsobit i jiné přísady v barvách na vlasy. Většina lidí ale nezažívá vypadávání vlasů po použití heny a většiny dočasných barev. Jsou totiž bezpečnější než trvalé barvy na vlasy.

Mezi nejbezpečnější druhy barev na vlasy patří metalické barvy, někteří lidé na ně ale reagují podrážděním pokožky. Pokud používáte barvy na vlasy, které nevyžadují oxidaci, je vždy vhodné provést test na malém kousku kůže. Naneste malé množství barvy na předloktí, nechte působit 10 minut a poté ji smyjte dostatečným množstvím vody. Pokud místo není ani bolestivé ani svědivé, můžete podle všeho používat barvu na vlasy bez hrozících problémů.

Jak postupovat, pokud se u vás projeví alergie na vlasy

Pokud máte podezření, že trpíte alergickou reakcí, umyjte si barvu z vlasů co nejrychleji. Vypijte jednu až pět šálků vody, abyste vyplavily toxiny z těla. Při detoxikačním procesu může pomoci i heřmánkový čaj. Použít jej můžete i jako oplach na vlasovou pokožku. Takto byste měli zmírnit samotné vypadávání vlasů.
Po přijetí těchto okamžitých opatření je důležité věnovat mimořádnou péči vašim vlasům. Nečešte jejich následujících 24 hodin. Pokud máte dlouhé vlasy, vypněte si je nahoru, nejlépe látkovou gumičkou. Takto vlasy odlehčíte a zmírníte tlak na kořínky. V noci je zabalte do šátku nebo do kusu látky. Vzduch bude moci pronikat k vlasové pokožce a ta bude moci dýchat. Zabráníte tak škrábání hlavy.

Někdy se stane alergie na barvu na vlasy, respektive samotná barva na vlasy natolik problematická, že barvení vlasů už pro vás nebude vůbec přicházet v úvahu. Budete se muset smířit se svou vlastní barvou. Nezapomínejte, je lepší mít zdravé šedivé vlasy , než vlasy sice barevné, ale zato prořídnutí a vypadávající.