8 jídel, které byste nikdy neměli jíst pokud se snažíte zhubnout

Mnoho odborníků říká, že je hloupé zakazovat si jíst některé potraviny – odpírat si něco, co opravdu chcete jíst může v konečném důsledku vést k přejídání a případnému zvýšení tělesné hmotnosti. Dezert tedy na tomto seznamu nenajdete – je v pořádku občas si dopřát! Některé potraviny si však opravdu zaslouží, abyste s nimi sekli – zvláště pokud se snažíte zhubnout. V takovém případě se těmto potravinám vyhýbejte (pokud můžete!) Abyste tak zmenšily svou choutky na jídlo a hlad a podpořili vaše úsilí zhubnout.




1. Každé jídlo, které obsahuje pouze sacharidy

Pokud budete jíst pouze sušenky, suché cereálie, chléb, nebo rýžové koláčky, vaše tělo přemění sacharidy na jednoduché cukry a pošle je přímo do krevního oběhu. Jako reakci na zvýšené množství cukru, vaše tělo produkuje vyšší množství inzulínu, který pomáhá vašemu tělu absorbovat cukr čím dříve. Problém: Můžete skončit s nízkou hladinou cukru v krvi a se stejnými bodání z hladu, které vás vedly ke konzumaci sacharidů. Můžete si tak zvyknout sáhnout po sladkých potravinách bez nutriční hodnoty, abyste uspokojili vaše potřeby pro okamžitou energii, říkají odborníci. Není to tak, že sacharidy jsou úplné tabu. To by bylo šílené – a není to způsob, jak byste měli žít! Jde o to, že jídla, která obsahují kombinaci sacharidů, zdravých tuků a bílkovin trvá déle strávit, a právě proto vás zasytí na delší. Další věc: Považujte občerstvení za vyrovnané mini jídla, které přispívají k vyvážené stravě (ne pochoutky, které jíte mezi zdravými, vyváženými jídly). Zkuste krajíc chleba s ořechovým máslem nebo celozrnné sušenky s nízkotučným sýrem, navrhují odborníci.

2. Mražené jídla

Aby čerstvé suroviny vydržely v mrazničce extra dlouho, výrobci potravin často přidávají do mražených potravin hodně sodíku – přírodního konzervantu. Sodík způsobuje zadržování vody v těle, následkem čehož budete nafouknutí – takže nebudete vypadat a cítit se zrovna nejlépe bez ohledu na to, kolik kilo chcete shodit. Kromě toho, výrobci potravin se snaží natlačit do maličké krabice jídla co najvíce kalorií, následkem čehož každé sousto obsahuje mnoho kalorií. Zatímco velké porce přinutí váš mozek myslet si, že jste sytý, malé porce mražených jídel jsou neuspokojivé, ačkoli obsahují mnoho kalorií. Vyhněte se jim proto a jezte raději vací porce potravin s nižším množstvím kalorií.

3. Tyčinky s vysokým obsahem vlákniny

Ano, každý potřebuje vlákninu – vláknina udržuje váš trávicí systém v pohybu a udržuje pocit sytosti dokonce i když omezíte příjem kalorií. Co nepotřebujete: Celodenní příjem vlákniny (asi 25 gramů) v jedné tyčince a po zbytek dne konzumace stravy, ve které vláknina chybí. “Příjem vlákniny musí být konzistentní v průběhu celého dne, abyste tak odvrátili hlad, zlepšily zdraví svého trávicího traktu a nezpůsobili si žaludeční nevolnost.” Dejte sbohem tyčinkám a snažte se do své stravy zahrát jídla přirozeně bohaté na vlákninu – součástí každého jídla by měla být zelenina nebo ovoce.




4. “Nízkotučné” jídla

Výzkum naznačuje, že lidé mají tendenci jíst více než o 30 procent, když vědí, že jedí jídlo s nízkým obsahem tuku. Problémem (kromě přejídání, které mohou zmařit váš cíl rychlého hubnutí) je, že když výrobci z potravin odstraní tuk, nevyhnutelně odstraní i část jejich chuti. Aby to kompenzovaly, často přidají cukr, čímž pro vás udělají jídlo ještě horším.

5. Džus

Na výrobu jednoho poháru pomerančového džusu je potřebných několik pomerančů, ale když džus vypijete, zkonzumujete všechny kalorie z těchto pomerančů bez přírodní ovocné vlákniny, která vás nasytí. To je důvod, proč dokonce i 100 procentní ovocná šťáva není nic víc než prázdné kalorie a náhlý nárůst hladiny cukru v krvi. Kromě toho: fruktóza, přírodní ovocný cukr, díky kterému jsou ovoce a óvoda šťávy sladké, oklame vaše tělo aby přibralo na váze tím, že otupuje schopnost vašeho těla rozpoznat, kdy je plné, říkají odborníci. Následkem toho sníte více a zvyšuje riziko vzniku inzulínové rezistence a diabetu.

6. Uměle slazené nápoje

Sbohem sycené nápoje a jakékoli jiné nápoje, které záhadně obsahují nula kalorií! Mozek některých lidí funguje tak, že umělá sladidla vyvolávají nebo zvýšit chuť na jídlo, říkají experti. Pokud vás pití syceného nápoje bez cukru dovede k zmrzlině, pak je určitě lepší abyste pili čistou vodu nebo vodu s citronem. Nebo zkuste perlivou vodu: neobsahuje kalorie ale je sycena, co ve vašem žaludku vyvolává pocit sytosti, takže je možné, že celkově sníte méně.

7. Cereálie ve velkém balení

Totéž platí i pro velká balení potravin. Lidé zkonzumují až o 22 procent víc, když jedí z větších balení, uvádí vědecká studie. Když lidé vědí, že je k dispozici více jídla, podvědomě si dovolí sníst více. Totéž platí pro jídlo, které si koupíte v akci: je pravděpodobnější, že zkonzumujete více, pokud za potraviny zaplatíte méně, uvádí další studia. To však neznamená, že byste měli za potraviny utratit více a celkově sníst méně – je to neudržitelné (a hloupé). Pokud se chystáte koupit výhodné velké balení potravin, změřte si porci a nejezte přímo ze sáčku, abyste se nestali obětí triků svého vlastního mozku.




8. Alkohol

Je téměř nemožné najít odborníka na hubnutí, který doporučuje na shození nadbytečných kil alkohol. (Věřte mi, snažila jsem se.) Zatímco některé koktejly mají méně kalorií než ostatní, alkohol prostě nepodporuje hubnutí. Obsahuje prázdné kalorie, které vás nezasytí ani neposkytnou žádné živiny; oslabuje vaše odhodlání, takže je pravděpodobnější, že se budete přejídat. Alkohol také zhoršuje váš úsudek, bez ohledu na cíl vašeho hubnutí. (To je důvod, proč když jste opilý jíte pizzu, ne salát.), Ale je to ještě horší: Pokud je alkohol přítomen v těle, je považován za toxin, jehož se vaše tělo chce zbavit a stane se nejvyšší prioritou vaší jater. Když se vaše játra snaží detoxikovat, nemůže efektivně spalovat tuk. Pokud to s hubnutím myslíte vážně, skončete s alkoholem nebo jeho příjem alespoň radikálně snižte.