16 jednoduchých dietních tipů, které skutečně fungují

Cvičení hraje při hubnutí důležitou roli, ale to, jaké palivo svému tělu dodáváte, je snad ještě důležitější. Pokud jste připraven, postavit se změnám a novotám v životním stylu čelem a jste odhodlaný přestat považovat stravování za věčný boj, tady je pár tipů, které opravdu fungují.

1 Zbavte se představy, že jídlo je zakázána zóna

Vždy, když se cítíte kvůli jídlu deprimovaný, je to proto, že chcete něco, co nemůžete mít. Nemějte pocit, že se musíte obětovat a dopřejte si vše, na co máte chuť. Ale samozřejmě s mírou!

2 Udržujte si ve spíži “čistotu”

Nahraďte zpracované jídla a polotovary “čistými”, tedy celými a přírodními potravinami. Nejen, že jsou přírodní alternativy mnohem výživnější. Zjistíte, že i jejich chuť je mnohem lahodnější.

3 Zaměřte se na celozrnné výrobky

Rafinované a zpracované sacharidy vás zatěžují a maří váš pokrok. Celá zrna bohaté na vlákninu udržují hlad na uzdě, podporují zdravé trávení a jsou podstatnou součástí dlouhodobého úspěchu při hubnutí.

4 Řecký jogurt je váš nejlepší přítel

Namísto zakysané smetany si dejte tento jogurt, který je bohatý na proteiny. Používejte ho i do omáček či na těstoviny. Upřímně, znáte něco, co by mohlo tento mléčný výrobek, tak bohatý na proteiny, nahradit?

5 Udělejte si pestrou svačinu a svačina

Namísto desáté, která bude zahrnovat pouze jednu potravinovou skupinu, zvolte dvě, dokonce tři. Vhodná kombinace proteinů, vláknin a sacharidů dobije vaše tělo po trénincích a udrží vás sytých.

6 Svou potravu jezte (nepijte ji)

Pokud sníte celý kus ovoce se všemi obsaženými vlákny, bude vaše tělo uvolňovat krevní cukr pomalu a vy se budete déle cítit sytý. Vychutnejte si příležitostně šťávu z čerstvě vytištěného ovoce jako lék, ale naučte se jíst ovoce a zeleninu v čerstvém stavu.

7 Sacharidy jezte ráno

Zcela vyloučit sacharidy ze svého života není z dlouhodobého hlediska dobré řešení. No pokud si dáte sacharidy brzy ráno, budete mít více času na to, abyste je spálili.

8 Dejte si na salát správný toping

Krutony a konzervačními látkami přeplněné dresinky u vás nemají co hledat. Zalijte si svůj oblíbený salát lehkou domácí zálivkou. Ať už jde o ovoce nebo zeleninu. Pokud vás přepadnou choutky na něco další, přidejte si do salátu ořechy.

9 Vyhněte se fritování a smažení

Pečte, vařte na páře nebo restujte, ale nesmažte! Při smažení se nabalují kalorie a tuk a to tělu vůbec neprospívá, můžete se dostat dokonce do potravinové kómatu.

10 Více koření, méně omáček

Omáčky se sladkým a krémovým základem překrývají přirozenou chuť jídla, které máte na talíři. Navíc představují extra dávku nepotřebných kalorií. Uchovejte si svěží a lehké jídlo, na dochucení vám stačí pár kapek citronu nebo zkuste experimentovat s čerstvými bylinkami.

11 Řekněte ne syceným nápojům

Extra kalorie a chemikálie, které do těla dostanete prostřednictvím sycených nápojů, za to vůbec nestojí. Pokud milujete bublinky, pijte místo toho minerálku. Ze začátku to bude těžké, ale pokud jsou sycené slazené nápoje denní součástí vašeho jídelníčku, tak to za tuto změnu stojí.

12 Vždy si na talíř přidejte něco zelené

Když přijde čas oběda a večeře, vždy si dejte na talíř i něco zelené. Naservírujte si špenát se zbytky ze včera, nebo si k jídlu objednejte i salát. Zlepší to výživovou hodnotu každého jídla, a to vždy.

13 Pijte kávu a čaj bez slazení

Nedochucujte si ranní nápoj medem a cukrem. Jsou to nepotřebné přísady a hlavně narušují hladiny cukru v krvi.

14 Vařte pouze jednu porci

Pokud je u vás problémem uhlídat si velikost porcí, vařte jen po jedné porci. Jednoduše si recept podle toho rozdělte a rozrátajte a zbavíte se pokušení, přidat si znovu a znovu na talíř.

15 Trochu hladu není špatná věc

Podle odborníků na stravování byste měli během dne pociťovat tři až čtyři krát mírný až slabý hlad. Když se hlad vrátí, je to signál od vašeho těla, že je čas na doplnění paliva.

16 Nechte si místo na zdravé lahůdky

Plánujte předem a držte se zdravého stravování, abyste si nakonec mohli dopřát svou oblíbenou pamlsek. Celkový požitek z její vychutnání bude pak ještě sladší.