11 “dietních” potravin, z nichž místo zhubnutí, přiberete

Zdravá výživa je plná různých lží, mýtů a mylných představ. To, co považují lidé za pravdivé, je někdy úplně jinak. Zde je 11 “dietních” potravin, z nichž lidé ve skutečnosti tloustnou.

1) Snídaňové cereálie

Takzvané “zdravé” cereálie jsou pravděpodobně tou nejhorší potravou, kterou můžete začít den. Obvykle jsou plné cukru a rafinovaných sacharidů. Neexistuje snad jiná přísada, ze které by se více přibíralo. Pokud si na snídani dáte takové zpracované, předpřipravené cereálie, váš krevní cukr vyletí vzhůru a stoupnou i hladiny inzulínu. Když o pár hodin hladiny cukru klesnou, bude tělo volat po další drobnosti bohaté na rafinované sacharidy. S hladinami cukru v krvi se dostanete na housenkovou dráhu, přesně tak, jak lidé na nízkosacharidových dietách. Takže vážně, čtěte zadní štítky. Většina snídaňových cereálií, přestože výrobci na obalu tvrdí, že jsou “nízkotučné” nebo “celozrnné”, je obvykle samý cukr. Pokud jste ráno hlad, dejte si snídani, ale zvolte něco předem nezpracované. Něco, co obsahuje proteiny, například vajíčka a zeleninu. Pokud se vaše snídaně neobejdou bez cereálií, vyberte si takové, které neobsahují cukr nebo vysoce rafinované obiloviny. Většina komerčně vyráběných snídaňových cereálií obsahuje velké množství cukru a rafinované sacharidy, z nichž se velmi přibírá a jsou extrémně nezdravé.

2) Nektar z agáve

11 "dietních" potravin, z nichž místo zhubnutí, přiberete

Nektar nebo sirup z agáve se často prodává jako přírodní alternativa k cukru či kukuřičnému sirupu s vysokým obsahem fruktózy. Problém při agáve je ten, že není vůbec zdravé. Dokonce je ještě horší, než cukr. Jedním z důvodů, proč je cukr tak nezdravý, je fakt, že obsahuje nadměrné množství jednoduchého cukru, fruktózy. No zatím, co cukr obsahuje 50% fruktózy, agáve jí obsahuje dokonce až 70-90%! Samozřejmě, malé množství fruktózy z ovoce je v pořádku, ale konzumace přehnaného množství z přidaných cukrů může mít devastující vliv na metabolické zdraví. Velké množství fruktózy mohou způsobit inzulinovou odolnost a mohou chronicky zvýšit hladiny inzulínu, hormonu, který uchovává tuk. Fruktóza také zvyšuje hladiny triglyceridů, krevního cukru, může mít škodlivý vliv na cholesterol, abdominální obezitu a může způsobit milion dalších metabolických problémů. Pokud si myslíte, že nahrazením cukru agáve uděláte vašemu tělu nějakou službu, zamyslete se znovu. Ve skutečnosti věci pouze zhoršujete. Místo agáve použijte přírodní sladidla s nízkým obsahem fruktózy. Agáve obsahuje dokonce více fruktózy, než cukr nebo kukuřičný sirup. Nadměrná konzumace fruktózy je úzce spjata s obezitou a všemi možnými druhy metabolických onemocnění.

3) Celozrnný chléb

Celozrnné výrobky jsou často doporučeno jako zdravá alternativa k rafinované pšenici. Inu, je to tak. Celozrnný výrobek je, když už nic jiného, ​​tak menší zlo, než rafinovaná pšenice. No jedním z hlavních problémů, pokud jde o většinu celozrnných potravin, je fakt, že ve skutečnosti nejsou vyráběny z celých zrn. Je to jen marketingový tah. Téměř bez výjimky se zrna nejdříve umelou na velmi jemnou mouku, která je téměř stejně lehce stravitelná, jako rafinované zrna. A stejně vyžene krevní cukr do výšin. Celozrnný chléb má glykemický index (to znamená, jak rychle potravina zvýší hladiny cukru v krvi) téměř stejně vysoký, jako tradiční bílý chléb. Celozrnný chléb může obsahovat o něco více vlákniny a o něco více živin, ale ve skutečnosti to pro naše tělo není až takový rozdíl. Navíc, v pšenici se ve skutečnosti nenachází žádná živina (ať už v celé, nebo zpracované), kterou byste nemohli získat z jiné potraviny, a to dokonce ve větším množství. Existují nějaké zrna, které se zdají být zdravé, ale ne všichni lidé je dokážou tolerovat. Pšenice k nim každopádně nepatří. Mnohé studie dokazují, že pšenice (dokonce i celá pšenice, zdravá pro srdce), může vyvolat zdravotní problémy, hlavně u lidí citlivých na lepek. Celozrnný chléb obvykle není vyroben z celých zrn. Krevní cukr vyžene nahoru téměř stejně rychle, jako bílý chléb. Navíc může přispět k různým zdravotním problémům.

4) Müsli

Pokud je müsli vyráběné z nezfalšovaného ingrediencí, může být jistě zdravé. Ale trpí na stejný problém, jako většina jiných “zdravých jídel”. Když ho výrobci začnou vyrábět ve velkém, pozmění ho způsobem, který již není zdravý. Müsli obsahuje pár zdravých přísad, jako je oves a ořechy, ale pokud k tomu přidáte cukr a olej a sbalíte to do balení, které podporuje přejídání … pak to už skutečně není zdravé. Müsli je často vysoce zpracované a obsahuje přidaný cukr a olej. Je energeticky velmi husté a láká k přejídání.

5) Nízkotučný jogurt

Jogurt se považuje za zdravé jídlo, a také jím je. No problém je, že mnoho jogurtů v obchodě je nízkotučných. Přitom jde o vysoce zpracovaný odpad. Když výrobci potravin z jídla odstraní tuk, chutná to hrozně. Proto následně přidávají kopec jiných věcí, aby nedostatek tuku kompenzovali. V případě jogurtu přidávají většinou cukr, kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, případně nějaký druh umělého sladidla. Nové studie ukazují, že nasycený tuk je ve skutečnosti neškodný. Takže z nízkotučného jogurtu tu dobrou věc odstranili proto, aby ji mohli nahradit něčím, co je mnohem, mnohem horší. Neexistuje také žádný důkaz, že by tuk z mléčných výrobků přispíval k obezitě. Ve skutečnosti, podle jedné studie, měli právě lidé, kteří jedli nejvíce mléčných produktů s vysokým obsahem tuku, nejmenší sklon k obezitě. Takže, jezte skutečný jogurt s kompletním obsahem tuku. A nízkotučného jogurtu se vyhýbejte jako moru. Nízkotučný jogurt je jogurt, ze kterého odstranili ty dobré věci (nasycený tuk) a nahradily ho něčím mnohem horším, cukrem.

6) Komerční dresinky na saláty

Zelenina je velmi zdravá. Je plná živin, antioxidantů, rozpustné vlákniny a různých jiných dobrých věcí. Právě proto jsou saláty obvykle velmi zdravé jídlo. Mnoho lidí ale nemá v oblibě nevýraznou chuť zeleniny, takže si do salátu přidává dresink. Problémem většiny komerčních dresinků je to, že je v nich kopec nevhodných přísad, jako například sojový olej nebo vysokofruktózový kukuřičný sirup. Mnohem lepší je, když si vyrobíte vlastní dresink. Cosi s extra panenským olivovým olejem, octem a nějakým kořením. Je to mnohem zdravější alternativa. Obvykle jsou salátové dresinky vysokokalorické. A je snadné sníst z nich velmi mnoho. To pak může být při hubnutí problém. Většina komerčních salátových dresinků obsahuje nezdravé přísady, jako je kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy a olej ze sóji. Je mnohem lepší, pokud si uděláte vlastní dresink.

7) Ovocné džusy

Ovocný džus je často považován za zdravý. Vždyť je z ovoce, že? Inu, ne vždy. Někdy je “ovocný džus” ve skutečnosti pouze cukrová voda s ovocnou příchutí. Nemusí se v něm dokonce nacházet žádné ovoce. Může jít jen o vodu, cukr a nějaké chemikálie, které chutnají jako ovoce. A iv případě, že dostanete skutečný, 100% ovocný džus, neměli byste jej pít. Alespoň ne příliš. Problém při ovocném džusu je, že z ovoce jsou předtím odstraněny všechny dobré věci. Celé ovoce sice obsahuje nějaký cukr, ale je navázán na vláknité buněčné stěny, které zpomalují propouštění cukru do krevního oběhu. Ovocný džus je ale jiný, neobsahuje žádnou vlákninu. Nemusíte nic pěkně pomalu rozžvýkat. Nic vám nebrání, abyste ve vteřině preglgli obrovské množství cukru. Jeden pohár pomerančového džusu obsahuje téměř tolik cukru, jak dva celé pomeranče. Obsah cukru v ovocném džusu je ve skutečnosti velmi podobný slazeným nápojům jako je coca cola. Takže, jezte raději celé ovoce. A pokud chcete zhubnout, vyhněte se ovocnému džusu. Ovocný džus obsahuje velké množství cukru, ale žádnou vlákninu. Je velmi snadné z ovocného džusu zkonzumovat velké množství cukru.

8) Dietní nealkoholické nápoje

Jednou z nejlehčích změn, které lidé udělají, je nahrazení cukrem slazených nápojů dietní sodou. Je to efektivní způsob, jak ve své dietě zredukovat obsah cukru i kalorií. Ale … žádné studie nedokládá, že to skutečně vede k hubnutí. Lidé, kteří nahradí slazenou sodu dietní, neváží méně. Důvodem mohou být to, že umělá sladidla u lidí stimulují apetit. I přesto, že sladidla samotné jsou bez kalorií, mohou vás nutit jíst více jiných jídel. Jednoduše řečeno, mnoho lidí by mohlo zhubnout, bude-li pít dietní nápoje, ale musí změnit i jiné své stravovací návyky. Tak, jako skoro všude, i toto závisí od jednotlivce. Samo o sobě, jen přepnout na dietní sodu nemusí stačit. Dokonce to hubnutí u někoho může zhoršit. Uměle přislazované nápoje neobsahují ani cukr, ani kalorie. No podle některých studií mohou stimulovat apetit.

9) “Organické” zpracované potraviny

Organické potraviny jsou vynikající, ale zpracované potraviny ne. Pokud se podíváte na štítek s přísadami, který je na mnoha takových organických, “zdravých” náhradách za tyčinky, krekry a sušenky … tak uvidíte, že se od jiných zpracovaných potravin až tak moc neliší. Samozřejmě, mohou obsahovat organický třtinový cukr namísto tradičního cukru, ale organický cukr je téměř tak špatný, jako obyčejný cukr. Vaše játra rozdíl vůbec přehlédnou. Takže, jezte celé potraviny bez přísad (klidně organické, pokud si to můžete dovolit), ale vyvarujte se organickým zpracovaným potravinám. Přestože organické celé potraviny jsou zdravé, mnohé organické, avšak následně zpracované potraviny, obsahují nezdravé přísady, jako je například cukr.

10) Ovocné směsi

Ovocné směsi většinou obsahují sušené ovoce, ořechy a burské oříšky, někdy i čokoládu a zrna. Je to energeticky velmi hutný snack. V sušeném ovoci je velmi mnoho koncentrovaného cukru a ořechy jsou plné tuku. Z tohoto důvodu jsou vynikající, pokud potřebujete hodně energie, například na túře. Dnes ale většina lidí nedostatkem energie vůbec netrpí. Ovocné směsi obsahují hodně sacharidů a tuku zároveň, což je hrozná kombinace, pokud se snažíte snížit svou hmotnost. Pokud je však najednou nesníte příliš, je to v pořádku. Ovocné směsi jsou energeticky velmi hutné a jsou vynikajícím občerstvením pro ty, kdo potřebuje energii. Mají ale vysoký obsah jako sacharidů, tak tuku, což je špatná kombinace v případě, že chcete zhubnout.

11) Bezlepkové nezdravá jídla

Bezlepková strava je dnes velmi populární. Výrobci potravin se chopili své šance a na trh přinesly různé druhy bezlepkových produktů. Problémem je, že jsou obvykle stejně nevhodné, jako jejich protějšky s obsahem lepku. Tato jídla se obvykle dělají z vysoce rafinovaných uhlohydrátů, cukru a různých chemikálií. Chcete-li omezit příjem lepku, volte takové potraviny, které jsou přirozeně bezlepkové (jako rostliny a zvířata). Ne zpracované bezlepkové potraviny.

Nezdravé jídlo s nálepkou “bez lepku” je stále jen nezdravé jídlo.