Probiotika a Acidophilus

Probiotika jsou druhy bakterie, které jsou považovány za přínosné pro lidský organismus. Podle výzkumů a dosavadního vědeckého bádání se zdá, že působí v symbióze s našimi těly, pomáhají rozkládat jídlo a toxiny, také asistují tělu v jeho fungování.

Probiotika jsou známé tím, že ve střevech vytvářejí různé vitamíny, včetně vitamínu K, vitamínu B (B1, B2, B3, B6, B12, biotinu) a vitaminu A. Také tvoří množství jiných látek, které jsou pro lidské zdraví buď neškodné nebo přínosné .

V současné době užívá velmi mnoho lidí výživové doplňky s probiotiky a hlásí dobré účinky při různých zdravotních problémech, probiotika jim také pomáhají udržovat celkové zdraví. Tato tvrzení jsou podloženy i solidními experimenty realizovanými vědeckou komunitou.

Vědecký výzkum a přínosy probiotik

Bacillus coagulans Pomáhá se syndromem dráždivého tračníku a zvyšuje imunitní systém v boji proti virům.
Bifidobacterium animalis Podporuje zdraví tlustého střeva.
Bifidobacterium infantis Pomáhá při střevních potížích.
Lactobacillus acidophilus Podporuje zotavení po antibiotikách, v lidském těle je běžný, používá se v probioticích.
Lactobacillus johnsonii Snižuje výskyt Helicobacter pylori, který způsobuje gastritidu. Může zmírnit zánět.
Lactobacillus plantarum Může pomáhat při syndromu dráždivého tračníku.
Lactobacillus reuteri Je dobrý na průjem, infekce vyvolané H. pylori a na zánět dásní.
Lactobacillus bulgaricus Používá se na výrobu jogurtů, dobrý při intoleranci laktózy, sám však ve střevech a žaludku dlouho nepřežije.
Streptococcus salivarius subsp. thermophilus Působí v součinnosti s Lactobacillus bulgaricus při výrobě jogurtu, lidské střevo obvykle neosidluje.
Bifidobacterium Jeden z nejběžnějších kmenů probiotik v těle lidí a savců, běžná složka probiotických výživových doplňků.
Saccharomyces boulardii Může pomáhat při průjmu.
Lactobacillus rhamnosus & Lactobacillus reuteri Při ústním užívání může kolonizovat vagínu a pomáhat při zánětu pochvy, vaginálních mykóz.
Lactobacillus acidophilus & Bifidobacterium bifidum Pomáhá při onemocněních způsobených Clostridium difficile.
Lactobacillus acidophilus & Lactobacillus casei Může pomáhat při udržení zdravého trávicího traktu, stimuluje imunitní systém, pomáhá při intoleranci laktózy.
Lactobacillus plantarum & Lactobacillus paracasei Může pomáhat lidem při běžném nachlazení.

Běžné zdravotní problémy a účinek probiotik

Průjem

Určité probiotika prokázaly, že dokážou pomoci při léčbě průjmu. I v případě průjmu způsobené užíváním antibiotik tělo dobře reaguje na Lactobacillus rhamnosus.

Intolerance laktózy

Vzhledem k tomu, že laktobacilové bakterie mění laktózu na kyselinu mléčnou, mohou pomáhat lidem s tolerancí laktózy.

Rakovina tlustého střeva

Lactobacillus delbrueckii, poddruh bulgaricus, prokázaly antimutagenní vlastnosti a dokáží se navázat na heterocyklické aminy, což jsou karcinogeny vznikající při vaření masa.

Cholesterol

Testy na zvířatech prokázaly, že laktobacily dokáží pomoci štěpit žluč ve střevě a zastavit vstřebávání cholesterolu. Některé jiné studie toto tvrzení ale zpochybňují.

Tlak krve

Existují indikace, že určité kmeny laktobacilů mohou snížit krevní tlak.

Imunitní funkce a infekce

Některé kmeny laktobacilů mohou stimulovat imunitní systém, a také zničit jiné nepřátelské organismy zkonzumovaných jejich potravinových zásob.

Zánět

Některé formy laktobacilů pomáhají zmírnit zánět v těle prostřednictvím cytokínnych funkcí. Mohou pomoci zabránit recidivě zánětlivého onemocnění střev.

Růst bakterií z důvodu stresu

Podle jedné studie byla u potkanů, které dostávaly ve stravě probiotika a které byly vystaveny stresu, menší šance, že se v jejich vnitřnostech usadí nepřátelské bakterie.

Syndrom dráždivého tračníku a kolitida

Bifidobacterium infantis pomohlo ženám se syndromem dráždivého tračníku.

Lactobacillus plantarum může zmírnit symptomy syndromu dráždivého tračníku.

Bifidobacterium animalis pomohlo lidem trpícím na zácpu způsobenou syndromem dráždivého tračníku.

Důležitost probiotik po půstu a detoxikaci

Po některých druzích pročištění tlustého střeva a jeho detoxikaci, zejména pokud obsahují bentonitový jíl, je důležité užívat probiotika na obnovení osídlení tlustého střeva a zabránění nepřátelským kmenům, aby převzali kontrolu.

Ačkoli různé druhy detoxikace s využitím bentonitového jílu jsou obecně nejefektivnější, odstraňují zároveň téměř všechny probiotika i nepřátelské organismy z tlustého střeva. Je to velmi užitečný způsob jak tlusté střevo pročistit, ale důležité je následné obnovení osídlení přátelskými bakteriemi.