Máte suché, křehké a lámavé vlasy? Možná se u vás rozvinulo raného stadia ženského padání vlasů

Zdá se vám, že vám v posledních letech řídnou vlasy? Hlavně nad čelem, kde dokonce začíná být vidět pokožku hlavy? Ale zbytek vlasů je stále dost hustý? Přitom neberete žádné léky a zdravě se stravujete? …

Je to dost běžný jev, když si najednou ženy všimnou, že se jejich vlasy stávají suchými, křehkými a na konečcích velmi roztřepenými.




Často jde o časný příznak toho, že se s vlasy děje cosi špatné, co hned tak rychle neskončí a nezastaví se při těchto projevech. Zhoršení kvality vlasů může být jednoduše výsledkem pravidelného barvení vlasů nebo tepelným ošetřováním. Pokud si ale vlasy nebarví ani na jejich úpravu nepoužíváte teplo a přesto začnou být suché a křehké, je šance, že vám začínají padat vlasy.

Padání vlasů je obvykle velmi pomalý proces. A obvykle začíná právě tím, že se vlasy stanou suchými a křehkými. Tento stav může trvat několik let předtím, než se vypadávání vlasů u žen stane znatelným a výrazným. Je velmi důležité, začít proti danému problému bojovat co nejdříve, abyste ho zastavili dříve, než se stane příliš špatným.

Co se s vlasy děje?

Suché vlasy a křehké lámavé vlasy jsou znamením, že vaším vlasům chybí cosi podstatné. Za prvé, tento stav ovlivňuje kvalitu vlasů a časem vlasy nebudou schopny bez tohoto podstatného prvku přežít.

Nejdůležitější tipy jako zavčas zabránit nebo zastavit vypadávání vlasů u žen

Pokud jste si všimli, že se vaše vlasy staly suchými, těžko upravitelnými nebo dokonce řidšími, než bývaly, postupujte podle následujících kroků, ještě než bude pozdě:

Nechte si zkontrolovat hladiny železa v krvi

Objednejte se k lékaři. Nechte si mimo jiné ověřit i hladiny železa v krvi. Železo je pro zdravé vlasy potřebné. Pokud trpíte nedostatkem železa, začnou trpět vlasy (protože nejsou nutně potřebnou součástí těla). Tělo totiž přesune zdroje na podporu esenciálních funkcí jinam.

Možná si myslíte, že váš jídelníček je zdravý a vyrovnaný, ale nedostatek železa je jedním z nejčastějších, a to i přes relativně zdravému stravování. Je dobré, abyste si zajistili přísun zelené listové zeleniny, například baby špenát. Ten je výborným zdrojem železa a jiných vitamínů a minerálů. Vaječné žloutky jsou také dobrým zdrojem železa a dalších výživných látek, které prospívají vlasům. Top tip: jednou týdně snězte jedno nebo dvě rozmačkané vejce a hlávkový salát s chřestem, posypané lněnými semínky. Takto podpoříte přísun živin potřebných pro růst vlasů .

Nechte si zkontrolovat štítnou žlázu a případnou hypertyreózu

Hypertyreóza (nadměrná činnost štítné žlázy) je u žen nad 35 let dost častá. A jedním z příznaků je i vypadávání vlasů. Při tomto onemocnění produkuje štítná žláza nadměrné množství hormonů. To následně zvyšuje metabolismus. Postižené osoby pak mohou pociťovat úzkost, dochází u nich k úbytku hmotnosti ak vypadávání vlasů.

Pokud máte naplánovanou preventivní prohlídku, zeptejte se i na štítnou žlázu.

Nechte si zkontrolovat, zda trpíte na alergie

Bylo by vhodné, abyste si nechali udělat standardní alergologické testy na pšenici, lepek i mléko. Můžete tak učinit i doma, prostě eliminováním každé potravinové skupiny. Vždy vynechejte pouze jednu, abyste věděli odsledovat jak se cítíte.

Jak aktivně podpořit růst vlasů

Když jste si nechali udělat lékařské testy, můžete se zaměřit na to, jak můžete sama zlepšit stav vašich vlasů a podpořit růst vlasů .




Zatočte se stresem nebo dejte sbohem svým vlasům

Stres je hlavní příčinou pro vypadávání vlasů (u žen iu mužů). Dokáže vysát z těla výživné látky, takže vlasům zůstane velmi málo “zdrojů” na to, aby produkovaly nové vlasy. Pokud často pociťujete tlak a napětí (hlavně za krkem a na ramenou), špatně spíte, děláte si starosti nebo se často rozčilujete, může i takový psychický stres ovlivnit vypadávání vlasů. U žen iu mužů, na pohlaví nezáleží. Je důležité, abyste tyto problémy začali řešit, protože pokud tak neučiníte, nebudou mít vliv pouze na vlasy. Stres má negativní dopad i na celkové zdraví.

Jezte potraviny, které podporují růst vlasů

Vlasy jsou tvořeny keratinem, který se tvoří proteiny. Proto potřebujete do jídelníčku pro růst vlasů zahrnout proteiny. Neznamená to však, že musíte jíst množství masa. Ani koněm nechybí hříva či ocas, a to maso nejedí. Proteiny se nacházejí také v zelenině, v mase, mléčných výrobcích a rybách. Top tip pro jídelníček je “omega-3” olej. Stačí si dát denně jednu polévkovou lžíci a vydolujete z něj benefity již po dvou týdnech!

Ujistěte se, že je vlasová pokožka v dobrém stavu

Může být komplikované, udržovat vlasovou pokožku čistou, jelikož je pokryta vlasy. Mnoho lidí si vlasy nemyje denně, tvář si však denně umyjí. Někdy není vhodné mýt denně vlasy. Problémem ale je, že vlasová pokožka se znečistí. Časem se mohou póry zablokovat . Je důležité, abyste si vlasovou pokožku udržovali v excelentním stavu. Tedy pokud chcete, aby vám rostly husté pevné vlasy. Když si myjete vlasy, ujistěte se, že si správně umyjete i vlasovou pokožku. Vmasírujte do vlasové pokožky šampon a pokožku řádně opláchněte. Ale používejte kvalitní, dobrý šampon bez obsahu SLS (sulfát).

Zlepšete proudění krve ve vlasové pokožce

Vlasy potřebují živiny, aby rostly. Tyto živiny se dostávají k vlasům krví. Zvýšením průtoku krve ve vlasové pokožce můžete vyživovat vlasy a podpořit růst vlasů.

Cvičte a spěte

Pro zdravé vlasy je velmi důležité pravidelně cvičit a dobře spát. Pokud obě věci uděláte správně, pomohou vám ve všech výše uvedených bodech. Cvičení pomáhá zmírnit stres a napětí a zlepšit cirkulaci. Nedostatek spánku zvyšuje hladiny stresu a zvyšuje i potřebu jíst. A když jíte kvůli stresu , obvykle jíte nezdravé věci. Pokud dobře spíte a pravidelně cvičíte, cítíte se klidnější a můžete žít svůj život tak jak si představujete.