Domácí léčba – vypadávání vlasů u žen

Některé z domácích receptů na problémy se ženským padáním vlasů zahrnují zlepšení cirkulace a krevního oběhu v pokožce hlavy, udržování správného poměru minerálů a vitamínů v těle, používání jojobového oleje, saw palmetta, rozmarýnu, oleje z tuku pštrosa Emu (emu olej), biotinu, šalvěje, světlice barvířské a lékořice. Co se týče celkového chování, měli byste se vyhnout takzvaným nárazovým dietám, snažit se vyhnout depresím a pokud je to možné, zmírnit úzkostlivost.

Většina lidí si spojuje plešatění a ztrátu vlasů s muži. Je to však problém, který se týká milionů žen po celém světě. Tak jako u mužů, souvisí nadměrné padání vlasů s věkem, dochází k němu ale až později během života. Naopak muži trpí už časným nástupem plešatění a vypadávání vlasů. Existuje ženská vzorová plešatost, jsou ale desítky dalších důvodů, proč ženám začnou padat vlasy.




Bez snahy o zevšeobecňování, ženy o svůj vzhled dbají mnohem více, i pokud jde o účes. Takže myšlenka, že by měly zůstat plísně, je pro většinu žen zastrašující. Naštěstí existuje množství přípravků , které jsou efektivní prevencí padání vlasů, případně dokáží stimulovat růst nových vlasů!

Tak jako u mužů, k plešatění dochází, protože vlasové folikuly, ze kterých vyrůstají vlasy, se zablokují nebo přestanou fungovat. Může jít o fyzické zablokování způsobené lupy, mazem, špínou nebo mrtvými kožními buňkami. Nebo se tak může udát v důsledku nemoci či volných raidkálov, které vyvolávají dysfunkce ve vlasaté části hlavy a váčků buňkách. To znamená, že můžete buď zabránit chorobnému stavu, nebo můžete léčit symptomy ve snaze snížit závažnost svého vypadávání vlasů. Než ale začnete léčit symptomy nebo preventivně zkusíte zabránit jejich vzniku, mohlo by být vhodné pochopit některé z běžných příčin ztráty vlasů u žen.

Příčiny padání vlasů u žen

Některé z příčin padání vlasů mohou být stejné jako u mužů, například alopecie (ve všech třech formách). Jsou však určité příčiny, které jsou specifické pro dané pohlaví. Níže jsou uvedeny nejčastější příčiny obecného i specifického vypadávání vlasů.

  • polámané vlasy (kvůli fyzickému kroucení nebo tahání),
  • abnormality vlasu,
  • nedostatek železa,
  • nedostatek biotinu (nedostatek vitaminu B),
  • syfilis,
  • onemocnění kůže, které vede ke zjizvení folikulů,
  • autoimunitní onemocnění,
  • chemoterapie a jiná radioterapie,
  • dočasná ztráta vlasů po chirurgickém zákroku, v těhotenství nebo kvůli nemoci,
  • hormonální nerovnováha nebo onemocnění štítné žlázy.

Za normálních okolností způsobují tyto důvody mírně bodové vypadávání vlasů nebo postupnou ztrátu vlasů po celé hlavě. Ve vážnějších případech nebo déle přetrvávajících příčinách padání vlasů, může dojít k úplné plešatosti, tak jak to často vidět u mužů. U ženského pohlaví je to však méně časté.

Domácí přípravky na padání vlasů u žen

Problémy s oběhem

Je třeba nechat krev a kyslík proudit do všech částí těla. Mnozí lidé se špatnou cirkulací však zjišťují, že jim odumírají buňky na pokožce hlavy, což znamená, že jim přestávají růst vlasy. Proto je důležité stimulovat cirkulaci krve a udržovat správné hladiny železa v těle. Nedostatečnost železa se nazývá anémie a bez železa nejste schopni tvořit červené krvinky. Kromě železa je důležité stimulovat samotný povrch pokožky, která čerpá krev do dané oblasti a stimuluje růst vlasů a život v buněčné folikulu. Masáž pokožky hlavy je jeden z nejlepších způsobů, jak takový přínosný tok krve vyvolat. Pokud mají ale vaše vlasy tendenci vypadávat ve shlucích, když je třete (například kartáčem na vlasy nebo při šamponování), nebudete si chtít vlasy masírovat příliš často, protože tím padání vlasů pouze zhoršíte.

Deficit vitamínů a minerálů

Jak bylo zmíněno již výše, nedostatek železa může být problémem, pokud trpíte na padání vlasů. Ještě důležitějším prvkem pro zdravé vlasy jsou vitamíny B komplexu . Specifická forma vitamínu B, nazývaná biotin , je extrémně důležitá při růstu a zdraví vlasů. Musíte v těle udržovat správné množství biotinu. Většina žen považuje tento způsob za nejlepší řešení léčby ztráty vlasů. Často dojde ke zlepšení růstu vlasů a jasnému zastavení vypadávání vlasů.

Jojobový olej

Jojobový olej je silným domácím lékem, který se používá již stovky let. Má výrazný vliv na růst vlasů, pokud jej vetřete do vlasové pokožky a do vlasů, hlavně v místech, kde jste zaznamenali úbytek vlasů.




Saw palmetto

Saw palmetto je při ženském padání vlasů obzvláště účinný prostředek. Je známé tím, že blokuje tvorbu dihydrotestosteronu, což je hormon, který zabíjí vlasové folikuly, což následně vede k vážnému padání vlasů. Takový druh hormonů často vede k alopecii, takže užívání většího množství saw palmetta může výrazně zlepšit zdravotní stav vašich vlasů.

Rozmarýn

Rozmarýn se pro udržení zdravých vlasů používá již po staletí. Nejvíce doporučený způsob jeho použití je jako směs s mandlovým olejem. Lze ji aplikovat přímo na vlasovou pokožku a problematickou část vlasů.

Tuk z emu

Toto je další z tuků, který je přírodními léčiteli běžně doporučován jako prostředek při vypadávání vlasů u žen. Obecně tuk z emu funguje jako hydratační látka a stimuluje růst vlasů ve folikulech. Lze jej aplikovat přímo na vlasovou pokožku.

Lékořice

Může jít o velmi efektivní způsob prevence tvorby dihydrotestosteronu, podobně jako saw palmetto. Dihydrotestosteron se tvoří z testosteronu, ale lékořice nedovolí hormonem, aby prošly touto transformací.

Světlice barvířská

Pokud chcete zvýšit cirkulaci, je vhodné přidat do jídelníčku světlice barvířská. Je známý tím, že je dobrým vazodilátorom, který specificky otevírá krevní cévy v pokožce hlavy. Vazodilátory snižují krevní tlak uvolněním krevních cév, tím se zvýší přísun krve a kyslíku k buňkám vlasové pokožky a stimuluje se růst vlasů.

Draslík

Potraviny jako banány je vhodné konzumovat, pokud trpíte na padání vlasů. Stejně jako světlice barvířská je i draslík velmi silným vazodilátorom a může významně zlepšit cirkulaci krve do buněk na pokožce hlavy. Také pomáhá spravovat rovnováhu tekutin v těle, čímž se buňky správně udržují a to je v konečném důsledku prevencí problémů vyskytujících se na folikulech.

Nárazové diety

Nárazové diety mohou být velmi nebezpečné, protože rozhodí rovnováhu tělesných hormonů. Pokud dramaticky hubnete nebo přibíráte, je častým důvodem fakt, že ani vaše štítná žláza nepracuje správně. Když se vaše hormony dostanou z rovnováhy, může se testosteron velmi snadno přeměnit na dihydrotestosteron, který zabíjí folikulárním buňky. Jinými slovy, stravujte se zdravě a dodržujte zdravé diety a zásady zdravého stravování!

Deprese a úzkostlivost

Pokud trpíte depresemi nebo zvýšenou úzkostlivostí, může to významně ovlivnit i vaši hormonální rovnováhu. To znamená, že váš psychický stav může ovlivnit stav fyzický.

Je vždy dobré, pokud své zdravotní problémy konzultovat lékařem, zvláště, pokud jsou závažné. Domácí přípravky by měly být možností, jak doplnit tradiční léčbu. Pokud jste ale úplně proti umělým lékům, mohla by být kombinace těchto domácích prostředků tou alternativou, která významně zlepší vaše problémy s vlasy.